Naslovnica Savjeti krizmanicima u priremi za sakramenat sv. p Savjeti krizmanicima u priremi za sakramenat sv. potvrde

Glavni izbornik

Savjeti krizmanicima u priremi za sakramenat sv. potvrde

Priprema:

- izlaži se podukama o vjerskim znanjima i nauku Crkve

- vodi  intenzivniji molitveni i sakramentalni život

- svakodnevno ?itaj Sveto Pismo, posebice Novi zavjet

- po mogu?nosti, sudjeluj tijekom korizme na duhovnoj obnovi ili seminaru

- u?ini temeljit ispit savjesti i pristupi otvorena i ponizna srca svetoj ispovijedi, odlu?i se za iskreni odnos s Bogom

- zrelije pristupaj vjerskim sadržajima te prona?i svoje mjesto aktivnog djelovanja u župnoj zajednici (npr. sportske, glazbene, molitvene aktivnosti)

- njeguj naviku ?itanja duhovnog štiva (?itaj dnevno po desetak minuta duhovno štivo / knjige, web portali duhovnog sadržaja/ osobito o svetim ljudima iz povijesti Crkve i razmišljaj o pro?itanom te primjeni istoga u vlastitom životu)

- u?ini mudar odabir krizmanog kuma / kume  / to je  osoba koja predstavlja svjedoka i pratitelja u tvojem zrelom vjerni?kom životu, potrebno je da ti bude  poticatelj  i uzor za sakramentalni život koji se tek nakon krizme treba ja?e razvijati  a nikako zamrijeti ili ugasiti / imaš li uop?e takvu osobu u svojoj sredini ?/

- vježbaj duh i tijelo  u odricanju od ne?ega što osobito voliš  ili pak u  disciplini neke aktivnosti koja ti teško pada, od ?ega gotovo pa unaprijed odustaješ

- odredi si kroz Veliki tjedan, dan posta o kruhu i vodi

- jednom tjedno kroz korizmu oti?i u praznu crkvu i budi u tišini pred Isusom, pusti se njegovoj blizini i posve?uj se Njemu, po?ni uistinu  prijateljevati s Njime

Postavi si pitanja:

- razmišljam li o darovima Duha Svetoga ili o darovima kuma, roditelja i rodbine, što mi je važnije?

- ho?u li pri?ati sa ostalim krizmanicima o tome kojim me je milostima Duh Sveti posebno obdario te kako sam iskusio/la primanje sakramenta potvrde ili ?u samo  uspore?ivati materijalne darove koje sam dobio/la sa darovima ostalih krizmanika?

- kakvo mi  je razumijevanje moje vjerni?ke punoljetnosti u Crkvi, a koja upravo nastupa primanjem sakramenta sv. Potvrde? (mogu za isti stol sa Gospodinom i njegovim u?enicima, dao mi je svoga Duha da mogu razumjeti Božji govor i jezik ljubavi, jedinstvo duša okupljenih u istome Duhu!)

- Bog me kroz sakramenat potvrde zamilovao kroz samu intimu Oca i Sina, kroz najsvetiju svezu ljubavi ikada- daruju?i svog vlastitog Duha, Duha Svetoga: ovo je osobito milosni ?as u mojem životu, jesam li ga svjestan i zahvalan na toj novoj dimenziji mene koju je po sv. Potvrdi Bog ugradio u moje bi?e?

- znam li i želim li biti vjerni?ki znatiželjan i ustrajan u životu sa Kristom kako bi iš?ekivao i prepoznavao plodove Duha Svetoga u svojem životu?

Zaklju?imo:

Dar Duha Svetoga predstavlja vrhunaravni doga?aj u životu svakog vjernika. Pozvan si na svetost. Duh Sveti ne treba samome sebi,  zato je darovan tebi – da ti budeš svet.

Svrha je ljubavi da ispuni drugoga. Dopusti da te najve?a ljubav ikada, sam Duh Sveti, posve?uje danomice, kako bi na zemlji ostavio trag velike i istinske ljubavi Božje  prema svakom ?ovjeku.

Božja rije?

SVETA MARIJA BOGORODICA

Lk 2, 16­21

U ono vrijeme: Pastiri pohite u Betlehem i prona?u Mariju, Josipa i novoro?en?e gdje leži u jaslama. Pošto sve pogledaše, ispripovjediše što im bijaše re?eno o tom djetetu. A svi koji su to ?uli divili se tome što su im pripovijedali pastiri. Marija u sebi pohranjivaše sve te doga?aje i prebiraše ih u svome srcu. Pastiri se zatim vratiše slave?i i hvale?i Boga za sve što su ?uli i vidjeli kako im je bilo re?eno. Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao an?eo prije njegova za?e?a.