Naslovnica ŽUPNE ZAJEDNICE Biblijska grupa
Biblijska grupa

Svjesni svakodnevne užurbanosti, obveza i prenatrpanog dnevnog reda u kojem je sve teže naći vrijeme za samostalno čitanje Božje riječi, prije pet godina u župi Svete Obitelji u Zagrebu na poticaj vlč. Domagoja Matoševića pokrenuti su Biblijski susreti s ciljem zajedničkog čitanja i razmatranja svetopisamskih tekstova.

Biblijska skupina okuplja dvadesetak vjernika koji zajednički kroz Sveto pismo nastoje produbiti svoju vjeru. Prema svojim mogućnostima župljani dolaze kako bi što bolje upoznali svetopisamske spise u smislu traženja Boga i duhovnog poniranja u sebe.

Vrijeme u biblijskoj skupini ispunjeno je molitvom, čitanjem i tumačenjem Sv. pisma od strane s. Ane s aktivnim udjelom vjernika. Obogaćuje ih razmjena mišljenja, dijeljenje vlastitih duhovnih iskustava, poniranje u sebe i svoj unutrašnji svijet duhovnosti te meditacija nad tekstom Sv. pisma. Vjernici nastoje kroz istinitu Božju riječ i kroz vlastiti duhovni dijalog sa sobom i s drugima osjetiti i shvatiti tko je Bog, što je pravi smisao i vrijednost života te koja je kršćanska uloga u njemu.

Teološkom analizom biblijskog teksta i njegovim smještanjem u odgovarajući kontekst vremena i okolnosti u kojima je nastao, s. Ana nastoji ga približiti vjernicima. Nakon približavanja teksta Sv. pisma vjernicima i njegova razumijevanja, moguće je njegovo daljnje analiziranje. Uz teološko tumačenje, biblijsku skupinu oplemenjuju individualne interpretacije teksta.

Put traženja Boga, put duhovnosti prepun je uspona i padova. Možda ta ''nesavršenost'' duhovnog puta potječe od nesavršenosti naše prirode. Biblijska skupina je mjesto susreta na kojem se ta ''nesavršenost'' i specifična duhovna iskustva i misli slušaju, uvažavaju i pokušavaju razumjeti. Dijeljenjem iskustava vjernici na biblijskoj skupini uče otvoreno komunicirati svoju duhovnost, dijele je s drugima, obogaćujući prisutne svojim perspektivama. One kutke našeg duha na kojima se nakupila paučina satkana od niti nerazumijevanja, izgubljenosti, slabosti i traganja, tuđe riječi koje svjedoče o osobnim duhovnim iskustvima mogu pročistiti. Na biblijskoj skupini riječi vjernika, ukoliko proizlaze iz duha i ljubavi prema Bogu, mogu na nas djelovati kao mala topla svjetla što osvjetljavaju stanice našeg duha i pune ih životom.

Biblijska grupa uči da duhovnost nije samo prigodno odijevanje ''duhovnog'' odijela, već svakodnevni put traženja smisla, istine i Boga koji je u nama i izvan nas, a mi kao nesavršena bića posjedujemo nesavršenu spoznaju. Rast vjere kroz meditaciju nad tekstom Svetog pisma, kroz njegovo tumačenje i razgovor o vlastitim duhovnim iskustvima samo su neke značajke biblijske grupe.

SUSRETI BIBLIJSKE GRUPE: četvrtkom u 19.30 sati

VODITELJICA: dr.sc. Amabilis Jurić

Lk 18, 1-8

U ono vrijeme: Kaza Isus svojim učenicima prispodobu kako valja svagda moliti i nikada ne sustati: »U nekom gradu bio sudac. Boga se nije bojao, za ljude nije mario. U tom gradu bijaše i neka udovica. Dolazila k njemu i molila: ’Obrani me od mog tužitelja!’ No on ne htjede zadugo. Napokon reče u sebi: ’Iako se Boga ne bojim nit za ljude marim, ipak, jer mi udovica ova dodijava, obranit ću je da vječno ne dolazi mučiti me.’« Nato reče Gospodin: »Čujte što govori nepravedni sudac! Neće li onda Bog obraniti svoje izabrane koji dan i noć vape k njemu sve ako i odgađa stvar njihovu? Kažem vam, ustat će žurno na njihovu obranu. Ali kad Sin Čovječji dođe, hoće li naći vjere na zemlji?«