Naslovnica ŽUPNE ZAJEDNICE Biblijska grupa
Biblijska grupa

Svjesni svakodnevne užurbanosti, obveza i prenatrpanog dnevnog reda u kojem je sve teže naći vrijeme za samostalno čitanje Božje riječi, prije pet godina u župi Svete Obitelji u Zagrebu na poticaj vlč. Domagoja Matoševića pokrenuti su Biblijski susreti s ciljem zajedničkog čitanja i razmatranja svetopisamskih tekstova.

Biblijska skupina okuplja dvadesetak vjernika koji zajednički kroz Sveto pismo nastoje produbiti svoju vjeru. Prema svojim mogućnostima župljani dolaze kako bi što bolje upoznali svetopisamske spise u smislu traženja Boga i duhovnog poniranja u sebe.

Vrijeme u biblijskoj skupini ispunjeno je molitvom, čitanjem i tumačenjem Sv. pisma od strane s. Ane s aktivnim udjelom vjernika. Obogaćuje ih razmjena mišljenja, dijeljenje vlastitih duhovnih iskustava, poniranje u sebe i svoj unutrašnji svijet duhovnosti te meditacija nad tekstom Sv. pisma. Vjernici nastoje kroz istinitu Božju riječ i kroz vlastiti duhovni dijalog sa sobom i s drugima osjetiti i shvatiti tko je Bog, što je pravi smisao i vrijednost života te koja je kršćanska uloga u njemu.

Teološkom analizom biblijskog teksta i njegovim smještanjem u odgovarajući kontekst vremena i okolnosti u kojima je nastao, s. Ana nastoji ga približiti vjernicima. Nakon približavanja teksta Sv. pisma vjernicima i njegova razumijevanja, moguće je njegovo daljnje analiziranje. Uz teološko tumačenje, biblijsku skupinu oplemenjuju individualne interpretacije teksta.

Put traženja Boga, put duhovnosti prepun je uspona i padova. Možda ta ''nesavršenost'' duhovnog puta potječe od nesavršenosti naše prirode. Biblijska skupina je mjesto susreta na kojem se ta ''nesavršenost'' i specifična duhovna iskustva i misli slušaju, uvažavaju i pokušavaju razumjeti. Dijeljenjem iskustava vjernici na biblijskoj skupini uče otvoreno komunicirati svoju duhovnost, dijele je s drugima, obogaćujući prisutne svojim perspektivama. One kutke našeg duha na kojima se nakupila paučina satkana od niti nerazumijevanja, izgubljenosti, slabosti i traganja, tuđe riječi koje svjedoče o osobnim duhovnim iskustvima mogu pročistiti. Na biblijskoj skupini riječi vjernika, ukoliko proizlaze iz duha i ljubavi prema Bogu, mogu na nas djelovati kao mala topla svjetla što osvjetljavaju stanice našeg duha i pune ih životom.

Biblijska grupa uči da duhovnost nije samo prigodno odijevanje ''duhovnog'' odijela, već svakodnevni put traženja smisla, istine i Boga koji je u nama i izvan nas, a mi kao nesavršena bića posjedujemo nesavršenu spoznaju. Rast vjere kroz meditaciju nad tekstom Svetog pisma, kroz njegovo tumačenje i razgovor o vlastitim duhovnim iskustvima samo su neke značajke biblijske grupe.

SUSRETI BIBLIJSKE GRUPE: četvrtkom u 19.30 sati

VODITELJICA: dr.sc. Amabilis Jurić

Lk 10, 1-12.17-20

U ono vrijeme: Odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: »Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte. U koju god kuću uđete, najprije recite: ’Mir kući ovoj!’ Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.« »Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: 'Približilo vam se kraljevstvo Božje!' A kad u neki grad uđete pa vas ne prime, iziđite na njegove ulice i recite: 'I prašinu vašega grada, koja nam se nogu uhvatila, stresamo vam sa sebe! Ipak znajte ovo: Približilo se kraljevstvo Božje!' Kažem vam: Sodomcima će u onaj dan biti lakše negoli tomu gradu.« Vratiše se zatim sedamdesetdvojica radosni govoreći: »Gospodine, i zlodusi nam se pokoravaju na tvoje ime!« A on im reče: »Promatrah Sotonu kako poput munje s neba pade. Evo, dao sam vam vlast da gazite po zmijama i štipavcima i po svoj sili neprijateljevoj i ništa vam neće naškoditi. Ali ne radujte se što vam se duhovi pokoravaju, nego radujte se što su vam imena zapisana na nebesima.«