Caritas

Caritas - oživotvoreno evanđelje ili ljubav u župi Svete Obitelji započeo je s organiziranim radom 1. svibnja 1992. godine zbog ratnih posljedica i novonastalih pastoralnih potreba. Organizirani rad Caritasa pokrenuo je tadašnji župnik Mihael Gjilas u zajedništvu sa župljanima i ljudima dobre volje. U vrijeme dok se još stvarala hrvatska neovisnost, u prvom redu potrebno je bilo pomoći ljudima u nevolji, a to se najviše očitovalo kroz dijeljenje hrane i odjeće. Glavna motivacija djelovanja u Caritasu je ljubav prema bližnjem i dobra volja koja se ostvaruje u želji za pomoći ljudima kojima je pomoć potreb­na. Vjernicima Caritas znači ljubav i oni tu ljubav žele pružiti i pružaju drugim ljudima. Kako su s vremenom u Republiku Hrvatsku pristizale izbje­glice iz Bosne i Hercegovine zbog sve veće potre­be pomoći uključila se i Europska zajednica, među njezinim državama najznačajniju pomoć pružala je Njemačka. U pomoć su se uključili tada i prvi do­natori hrane, poduzeća: Podravka, Kraš, Zvijezda, Dukat, Franck i drugi.

Današnja voditeljica Caritasa je Nevenka Đakulović, a pored nje djeluje još nekolicina volontera koji se okupljaju svake srijede u župnim prostorijama. Uključeni su u pomoć potrebnima kroz dijeljenje i primanje robe te obilazak bolesnika. Štoviše, u Ca­ritas se uključio i jedan razred Osnovne škole Rap­ska. Učenici skupljaju hranu i nose najpotrebnijima u župi.

Mk 7, 31-37

U ono vrijeme: Vrati se Isus iz krajeva tirskih pa preko Sidona dođe Galilejskom moru, u krajeve dekapolske. Donesu mu nekoga gluhog mucavca pa ga zamole da stavi na nj ruku. On ga uzme nasamo od mnoštva, utisne svoje prste u njegove uši, zatim pljune i dotakne se njegova jezika. Upravi pogled u nebo, uzdahne i kaže mu: »Effata!« — to će reći: »Otvori se!« I odmah mu se otvoriše uši i razdriješi spona jezika te stade govoriti razgovijetno. A Isus im zabrani da nikome ne kazuju. No što im je on više branio, oni su to više razglašavali i preko svake mjere zadivljeni govorili: »Dobro je sve učinio! Gluhima daje čuti, nijemima govoriti!«