Caritas

Caritas - oživotvoreno evanđelje ili ljubav u župi Svete Obitelji započeo je s organiziranim radom 1. svibnja 1992. godine zbog ratnih posljedica i novonastalih pastoralnih potreba. Organizirani rad Caritasa pokrenuo je tadašnji župnik Mihael Gjilas u zajedništvu sa župljanima i ljudima dobre volje. U vrijeme dok se još stvarala hrvatska neovisnost, u prvom redu potrebno je bilo pomoći ljudima u nevolji, a to se najviše očitovalo kroz dijeljenje hrane i odjeće. Glavna motivacija djelovanja u Caritasu je ljubav prema bližnjem i dobra volja koja se ostvaruje u želji za pomoći ljudima kojima je pomoć potreb­na. Vjernicima Caritas znači ljubav i oni tu ljubav žele pružiti i pružaju drugim ljudima. Kako su s vremenom u Republiku Hrvatsku pristizale izbje­glice iz Bosne i Hercegovine zbog sve veće potre­be pomoći uključila se i Europska zajednica, među njezinim državama najznačajniju pomoć pružala je Njemačka. U pomoć su se uključili tada i prvi do­natori hrane, poduzeća: Podravka, Kraš, Zvijezda, Dukat, Franck i drugi.

Današnja voditeljica Caritasa je Nevenka Đakulović, a pored nje djeluje još nekolicina volontera koji se okupljaju svake srijede u župnim prostorijama. Uključeni su u pomoć potrebnima kroz dijeljenje i primanje robe te obilazak bolesnika. Štoviše, u Ca­ritas se uključio i jedan razred Osnovne škole Rap­ska. Učenici skupljaju hranu i nose najpotrebnijima u župi.

1. KORIZMENA NEDJELJA

Mk 1, 12-15

U ono vrijeme: Duh nagna Isusa u pustinju. I bijaše u pustinji četrdeset dana, gdje ga je iskušavao Sotona; bijaše sa zvijerima, a anđeli mu služahu. A pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u Galileju. Propovijedao je evanđelje Božje: »Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!«

KRIŽNI PUT