Caritas

Caritas - oživotvoreno evanđelje ili ljubav u župi Svete Obitelji započeo je s organiziranim radom 1. svibnja 1992. godine zbog ratnih posljedica i novonastalih pastoralnih potreba. Organizirani rad Caritasa pokrenuo je tadašnji župnik Mihael Gjilas u zajedništvu sa župljanima i ljudima dobre volje. U vrijeme dok se još stvarala hrvatska neovisnost, u prvom redu potrebno je bilo pomoći ljudima u nevolji, a to se najviše očitovalo kroz dijeljenje hrane i odjeće. Glavna motivacija djelovanja u Caritasu je ljubav prema bližnjem i dobra volja koja se ostvaruje u želji za pomoći ljudima kojima je pomoć potreb­na. Vjernicima Caritas znači ljubav i oni tu ljubav žele pružiti i pružaju drugim ljudima. Kako su s vremenom u Republiku Hrvatsku pristizale izbje­glice iz Bosne i Hercegovine zbog sve veće potre­be pomoći uključila se i Europska zajednica, među njezinim državama najznačajniju pomoć pružala je Njemačka. U pomoć su se uključili tada i prvi do­natori hrane, poduzeća: Podravka, Kraš, Zvijezda, Dukat, Franck i drugi.

Današnja voditeljica Caritasa je Nevenka Đakulović, a pored nje djeluje još nekolicina volontera koji se okupljaju svake srijede u župnim prostorijama. Uključeni su u pomoć potrebnima kroz dijeljenje i primanje robe te obilazak bolesnika. Štoviše, u Ca­ritas se uključio i jedan razred Osnovne škole Rap­ska. Učenici skupljaju hranu i nose najpotrebnijima u župi.

7. VAZMENA NEDJELJA

Iv 17, 11b-19

U ono vrijeme: Isus podiže oči k nebu i pomoli se: »Oče sveti, sačuvaj ih u svom imenu koje si mi dao: da budu jedno kao i mi. Dok sam ja bio s njima, ja sam ih čuvao u tvom imenu, njih koje si mi dao; i štitio ih, te nijedan od njih ne propade osim sina propasti, da se Pismo ispuni. A sada k tebi idem i ovo govorim u svijetu da imaju puninu moje radosti u sebi. Ja sam im predao tvoju riječ, a svijet ih zamrzi jer nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Ne molim te da ih uzmeš sa svijeta, nego da ih očuvaš od Zloga. Oni nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Posveti ih u istini: tvoja je riječ istina. Kao što ti mene posla u svijet, tako i ja poslah njih u svijet. I za njih posvećujem samog sebe da i oni budu posvećeni u istini.«