Naslovnica ŽUPNE ZAJEDNICE Neokatekumenski put
Neokatekumenski put

U župi Svete Obitelji Neokateku­menski put postoji pet godina, koji je započeo s katehezama na poziv i uz pratnju tadašnjeg župnika Vjekoslava Meštrića. Sastavljeni su od različitih dobnih i socijalnih skupina, od studenata do umirovljenika, od zaposlenih do nezaposlenih te raznih drugih članova koji su čuli Božju Riječ na katehezama i odazvali se. Kao i sve neokatekumenske zajednice u svijetu, sastaju se dva puta tjedno: srijedom je slavlje Riječi, a subo­tom navečer svečano s pjesmom uz svećenika koji razlomi Riječ Božju te uz Kruh i Vino slave nedjelj­nu Euharistiju.

Posebnost tih slavlja je sudjelovan­je svakog člana u slavlju: ukrašavanjem prostorije i stola cvijećem, spremanjem uvoda, pjevanjem, čitanjem, odjekom, spontanim molitvama na glas. U župi Svete Obitelji već su vidljivi plodovi zajed­nice: otvorenost bračnih parova životu, otkrivanje poziva na brak, primanje sakramenata u odrasloj dobi... Promjenom u župi i dolaskom župnika Ivice Zlodi­ja nastavljen je rad uz njegovu pratnju.

Narav Neokatekumenskog puta definirao je papa Ivan Pavao II. kada je napisao: ''Priznajem Neo­katekumenski put kao itinerarij katoličke formacije, valjane za društvo i za današnja vremena''. Kao od­govor Crkve na društvene promjene i posebno seku­larizaciju nastao je pod utjecajem II. vatikanskog sabora - Neokatekumenski put koji je započeo 1964. u predgrađu Madrida među siromasima, napuštenima i odbačenima s margina društva. Fran­cisco Jose Gómez Argüello (poznatiji kao Kiko), bogati slikar koji obrativši se s ateizma odlazi u te siromašne barake među pijance, bolesne, Rome, ubojice po uzoru na Charlesa de Foucaulda.

Nadah­nut Sv. Duhom Kiko nije otišao tamo planirajući da učini nešto posebno: osnuje Crkvu, uči ljude čitati i pisati ili tražeći da za svoje dobro promijene način života, već vjerujući Riječi Božjoj da se Isus Krist pojavljuje i među siromasima i bijednici­ma. Dijelio je njihov rad, kuću i život ne tražeći od nikoga ništa, jednostav­no je vjerovao da se Isus Krist poistovjećuje sa si­romasima i bijednicima. Nakon nekog vremena, pridružila mu se Carmen Hernández koja se spremala za misije po svijetu. Ljudi s kojima su živjeli počeli su se mijenjati, Rom koji je prije slao ženu i djecu da prosjače, zaposlio se, poslao djecu u školu, a ženu ostavio doma da se brine o obitelji, a da mu to nisu govorili da mora na­praviti, bez nekog plana samo slušajući Božju Riječ koju im je Kiko čitao i naviještao, vidjeli su kako im Bog ulazi u srce i mijenja ih... Malo po malo među njima je raslo zajedništvo. Temeljilo se na tronogu: Riječ Božja – Liturgija – Zajednica, koji pomaže osobi rast do bratskog zajedništva i zrele vjere. Ubrzo se proširio Španjolskom, a 1968. godine sti­gao je Neokatekumenski put u Rim pristankom kar­dinala A. Dell’ Acque i otada se raširio po cijelom svijetu u 900 biskupija u 105 zemalja, s preko 20 000 zajednica u 6000 župa.

Godine 1987. u Rimu je otvoreno međunarodno misijsko biskupijsko sjemenište Redmptoris Mater koje prima mladiće čiji je poziv sazrio u neokatekumenskoj zajednici i koji daju svoju raspoloživost da idu svuda po svije­tu navješćujući Riječ Božju. Danas postoji više od 70 biskupijskih misijskih sjemeništa Redemptoris Mater gdje se formiraju više od 1000 bogoslova. U Hrvatskoj se sjemenište Redemptoris Mater nalazi u Puli. Defintivno odobrenje Neokatekumenskog puta od Pape Benedikta XVI. došlo je 11. svibnja 2008. na blagdan Pedesetnice.

SUSRETI: srijedom i subotom u 20.00 sati

Lk 10, 1-12.17-20

U ono vrijeme: Odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: »Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte. U koju god kuću uđete, najprije recite: ’Mir kući ovoj!’ Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.« »Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: 'Približilo vam se kraljevstvo Božje!' A kad u neki grad uđete pa vas ne prime, iziđite na njegove ulice i recite: 'I prašinu vašega grada, koja nam se nogu uhvatila, stresamo vam sa sebe! Ipak znajte ovo: Približilo se kraljevstvo Božje!' Kažem vam: Sodomcima će u onaj dan biti lakše negoli tomu gradu.« Vratiše se zatim sedamdesetdvojica radosni govoreći: »Gospodine, i zlodusi nam se pokoravaju na tvoje ime!« A on im reče: »Promatrah Sotonu kako poput munje s neba pade. Evo, dao sam vam vlast da gazite po zmijama i štipavcima i po svoj sili neprijateljevoj i ništa vam neće naškoditi. Ali ne radujte se što vam se duhovi pokoravaju, nego radujte se što su vam imena zapisana na nebesima.«