Naslovnica ŽUPNE ZAJEDNICE Neokatekumenski put
Neokatekumenski put

U župi Svete Obitelji Neokateku­menski put postoji pet godina, koji je započeo s katehezama na poziv i uz pratnju tadašnjeg župnika Vjekoslava Meštrića. Sastavljeni su od različitih dobnih i socijalnih skupina, od studenata do umirovljenika, od zaposlenih do nezaposlenih te raznih drugih članova koji su čuli Božju Riječ na katehezama i odazvali se. Kao i sve neokatekumenske zajednice u svijetu, sastaju se dva puta tjedno: srijedom je slavlje Riječi, a subo­tom navečer svečano s pjesmom uz svećenika koji razlomi Riječ Božju te uz Kruh i Vino slave nedjelj­nu Euharistiju.

Posebnost tih slavlja je sudjelovan­je svakog člana u slavlju: ukrašavanjem prostorije i stola cvijećem, spremanjem uvoda, pjevanjem, čitanjem, odjekom, spontanim molitvama na glas. U župi Svete Obitelji već su vidljivi plodovi zajed­nice: otvorenost bračnih parova životu, otkrivanje poziva na brak, primanje sakramenata u odrasloj dobi... Promjenom u župi i dolaskom župnika Ivice Zlodi­ja nastavljen je rad uz njegovu pratnju.

Narav Neokatekumenskog puta definirao je papa Ivan Pavao II. kada je napisao: ''Priznajem Neo­katekumenski put kao itinerarij katoličke formacije, valjane za društvo i za današnja vremena''. Kao od­govor Crkve na društvene promjene i posebno seku­larizaciju nastao je pod utjecajem II. vatikanskog sabora - Neokatekumenski put koji je započeo 1964. u predgrađu Madrida među siromasima, napuštenima i odbačenima s margina društva. Fran­cisco Jose Gómez Argüello (poznatiji kao Kiko), bogati slikar koji obrativši se s ateizma odlazi u te siromašne barake među pijance, bolesne, Rome, ubojice po uzoru na Charlesa de Foucaulda.

Nadah­nut Sv. Duhom Kiko nije otišao tamo planirajući da učini nešto posebno: osnuje Crkvu, uči ljude čitati i pisati ili tražeći da za svoje dobro promijene način života, već vjerujući Riječi Božjoj da se Isus Krist pojavljuje i među siromasima i bijednici­ma. Dijelio je njihov rad, kuću i život ne tražeći od nikoga ništa, jednostav­no je vjerovao da se Isus Krist poistovjećuje sa si­romasima i bijednicima. Nakon nekog vremena, pridružila mu se Carmen Hernández koja se spremala za misije po svijetu. Ljudi s kojima su živjeli počeli su se mijenjati, Rom koji je prije slao ženu i djecu da prosjače, zaposlio se, poslao djecu u školu, a ženu ostavio doma da se brine o obitelji, a da mu to nisu govorili da mora na­praviti, bez nekog plana samo slušajući Božju Riječ koju im je Kiko čitao i naviještao, vidjeli su kako im Bog ulazi u srce i mijenja ih... Malo po malo među njima je raslo zajedništvo. Temeljilo se na tronogu: Riječ Božja – Liturgija – Zajednica, koji pomaže osobi rast do bratskog zajedništva i zrele vjere. Ubrzo se proširio Španjolskom, a 1968. godine sti­gao je Neokatekumenski put u Rim pristankom kar­dinala A. Dell’ Acque i otada se raširio po cijelom svijetu u 900 biskupija u 105 zemalja, s preko 20 000 zajednica u 6000 župa.

Godine 1987. u Rimu je otvoreno međunarodno misijsko biskupijsko sjemenište Redmptoris Mater koje prima mladiće čiji je poziv sazrio u neokatekumenskoj zajednici i koji daju svoju raspoloživost da idu svuda po svije­tu navješćujući Riječ Božju. Danas postoji više od 70 biskupijskih misijskih sjemeništa Redemptoris Mater gdje se formiraju više od 1000 bogoslova. U Hrvatskoj se sjemenište Redemptoris Mater nalazi u Puli. Defintivno odobrenje Neokatekumenskog puta od Pape Benedikta XVI. došlo je 11. svibnja 2008. na blagdan Pedesetnice.

SUSRETI: srijedom i subotom u 20.00 sati

Mk 6, 7-13

U ono vrijeme: Dozva Isus dvanaestoricu te ih poče slati dva po dva dajući im vlast nad nečistim dusima. I zapovjedi im da na put ne nose ništa osim štapa: ni kruha, ni torbe, ni novaca o pojasu, nego da nose samo sandale i da ne oblače dviju haljina. I govoraše im: »Kad uđete gdje u kuću, u njoj ostanite dok ne odete odande. Ako vas gdje ne prime te vas ne poslušaju, iziđite odande i otresite prah ispod svojih nogu njima za svjedočanstvo.« Otišavši, propovijedali su obraćenje, izgonili mnoge zloduhe i mnoge su nemoćnike mazali uljem i oni su ozdravljali.