Naslovnica ŽUPNE ZAJEDNICE Neokatekumenski put
Neokatekumenski put

U župi Svete Obitelji Neokateku­menski put postoji pet godina, koji je započeo s katehezama na poziv i uz pratnju tadašnjeg župnika Vjekoslava Meštrića. Sastavljeni su od različitih dobnih i socijalnih skupina, od studenata do umirovljenika, od zaposlenih do nezaposlenih te raznih drugih članova koji su čuli Božju Riječ na katehezama i odazvali se. Kao i sve neokatekumenske zajednice u svijetu, sastaju se dva puta tjedno: srijedom je slavlje Riječi, a subo­tom navečer svečano s pjesmom uz svećenika koji razlomi Riječ Božju te uz Kruh i Vino slave nedjelj­nu Euharistiju.

Posebnost tih slavlja je sudjelovan­je svakog člana u slavlju: ukrašavanjem prostorije i stola cvijećem, spremanjem uvoda, pjevanjem, čitanjem, odjekom, spontanim molitvama na glas. U župi Svete Obitelji već su vidljivi plodovi zajed­nice: otvorenost bračnih parova životu, otkrivanje poziva na brak, primanje sakramenata u odrasloj dobi... Promjenom u župi i dolaskom župnika Ivice Zlodi­ja nastavljen je rad uz njegovu pratnju.

Narav Neokatekumenskog puta definirao je papa Ivan Pavao II. kada je napisao: ''Priznajem Neo­katekumenski put kao itinerarij katoličke formacije, valjane za društvo i za današnja vremena''. Kao od­govor Crkve na društvene promjene i posebno seku­larizaciju nastao je pod utjecajem II. vatikanskog sabora - Neokatekumenski put koji je započeo 1964. u predgrađu Madrida među siromasima, napuštenima i odbačenima s margina društva. Fran­cisco Jose Gómez Argüello (poznatiji kao Kiko), bogati slikar koji obrativši se s ateizma odlazi u te siromašne barake među pijance, bolesne, Rome, ubojice po uzoru na Charlesa de Foucaulda.

Nadah­nut Sv. Duhom Kiko nije otišao tamo planirajući da učini nešto posebno: osnuje Crkvu, uči ljude čitati i pisati ili tražeći da za svoje dobro promijene način života, već vjerujući Riječi Božjoj da se Isus Krist pojavljuje i među siromasima i bijednici­ma. Dijelio je njihov rad, kuću i život ne tražeći od nikoga ništa, jednostav­no je vjerovao da se Isus Krist poistovjećuje sa si­romasima i bijednicima. Nakon nekog vremena, pridružila mu se Carmen Hernández koja se spremala za misije po svijetu. Ljudi s kojima su živjeli počeli su se mijenjati, Rom koji je prije slao ženu i djecu da prosjače, zaposlio se, poslao djecu u školu, a ženu ostavio doma da se brine o obitelji, a da mu to nisu govorili da mora na­praviti, bez nekog plana samo slušajući Božju Riječ koju im je Kiko čitao i naviještao, vidjeli su kako im Bog ulazi u srce i mijenja ih... Malo po malo među njima je raslo zajedništvo. Temeljilo se na tronogu: Riječ Božja – Liturgija – Zajednica, koji pomaže osobi rast do bratskog zajedništva i zrele vjere. Ubrzo se proširio Španjolskom, a 1968. godine sti­gao je Neokatekumenski put u Rim pristankom kar­dinala A. Dell’ Acque i otada se raširio po cijelom svijetu u 900 biskupija u 105 zemalja, s preko 20 000 zajednica u 6000 župa.

Godine 1987. u Rimu je otvoreno međunarodno misijsko biskupijsko sjemenište Redmptoris Mater koje prima mladiće čiji je poziv sazrio u neokatekumenskoj zajednici i koji daju svoju raspoloživost da idu svuda po svije­tu navješćujući Riječ Božju. Danas postoji više od 70 biskupijskih misijskih sjemeništa Redemptoris Mater gdje se formiraju više od 1000 bogoslova. U Hrvatskoj se sjemenište Redemptoris Mater nalazi u Puli. Defintivno odobrenje Neokatekumenskog puta od Pape Benedikta XVI. došlo je 11. svibnja 2008. na blagdan Pedesetnice.

SUSRETI: srijedom i subotom u 20.00 sati

7. VAZMENA NEDJELJA

Iv 17, 11b-19

U ono vrijeme: Isus podiže oči k nebu i pomoli se: »Oče sveti, sačuvaj ih u svom imenu koje si mi dao: da budu jedno kao i mi. Dok sam ja bio s njima, ja sam ih čuvao u tvom imenu, njih koje si mi dao; i štitio ih, te nijedan od njih ne propade osim sina propasti, da se Pismo ispuni. A sada k tebi idem i ovo govorim u svijetu da imaju puninu moje radosti u sebi. Ja sam im predao tvoju riječ, a svijet ih zamrzi jer nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Ne molim te da ih uzmeš sa svijeta, nego da ih očuvaš od Zloga. Oni nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Posveti ih u istini: tvoja je riječ istina. Kao što ti mene posla u svijet, tako i ja poslah njih u svijet. I za njih posvećujem samog sebe da i oni budu posvećeni u istini.«