Naslovnica ŠKOLSKE SESTRE FRANJEVKE
Školske sestre franjevke Krista Kralja

Družba Školskih sestara franjevki ima svoj prapočetak u Grazu, u Austriji. Antonija Lampel i skupina učiteljica, franjevačkih trećoredica, koje su se bavile odgojem siromašne ženske mladeži, dobivaju dozvolu za samostanski život 1843. godine. Njihova želja je bila da pomognu onima koji nisu imali mogućnost školovanja u ustanovama zbog preskupih školarina. Papa Grgur XVI je 1842. godine odobrio statute, zasnovane na podlozi Pravila Trećeg reda sv. Franje.

1864. godine, na poziv Mariborskog biskupa sestre dolaze u Sloveniju, među kojima je s. Margarita Pucher, čijom se željom i zalaganjem mariborska podružnica odvaja od kuće matice u Grazu i postaje kućom maticom nove Družbe. S. Margarita je 1869. g. imenovana prvom vrhovnom predstojnicom. Prvotni cilj nove Družbe bio je učvrstiti franjevački duh služenja u odgojno-obrazovnoj djelatnosti sa djecom i djevojkama, posebice u korist onih iz najsiromašnijih društvenih slojeva.

Potkraj 19. i početkom 20. stoljeća Družba se proširuje u Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Afriku (Egipat) i u Sjedinjene Američke Države, a između dva svjetska rata u Južnu Ameriku.

1922. g. Sveta stolica je Kongregaciji odobrila vlastite Konstitucije i priznala je redovničkom ustanovom papinskog prava. Iste godine došlo je i do podjele Kongregacije na provincije. Danas sestre djeluju u Rimskoj regiji i devet provincija kojima su sjedišta u Mariboru, Splitu, Mostaru, Sarajevu, Trstu, Lemontu, Argentini – Urugvayu, Paragvayu i Austriji.

Na poziv franjevaca Bosne Srebrene, Školske sestre franjevke 1929.g dolaze iz Maribora u Bosnu. 1942. g. osnovana je nova Bosansko – hrvatska Provincija Prečistog Srca Marijina. Prvom provincijskom predstojnicom je imenovana s. M. Verena Dijaković.

Složene životne prilike i nepovoljna politička situacija u Bosni prisilile su sestre da prihvaćaju poslove različitih djelatnosti. Nakon dolaska u Visoko i Sarajevo, preuzele su vođenje kućanskih poslova u franjevačkim samostanima, a kasnije i brojnim župama. Potaknute izvornom karizmom, sestre su u Varešu od 1936. g. živjele u vlastitoj kući gdje su otvorile stručnu školu i vrtić, dok su u Novom Šeheru iznajmile kuću i otvorile vrtić.

U Župu sv. Obitelji sestre dolaze 1964. g. gdje djeluju i danas. Na području župe, sestre imaju dvije vlastite kuće u kojima žive u franjevačkom duhu. Uključene smo u pastoral župe i angažirane na različitim područjima apostolata. Sestre katehistice predaju vjeronauk u školama i župsku katehezu, s. Lucijana Bobaš već dugi niz godina animira liturgijsko pjevanje i voditeljica je župskih zborova. S. Florencija Božanović obavlja sakristansku službu, a s. Dobroslava Antunović vodi domaćinstvo u župi.

Karizma Kongregacije Školskih sestara franjevki je živjeti Evanđelje u redovničkoj zajednici iz ljubavi prema Bogu u Franjinu duhu pokore, veselja i jednostavnosti; odgajati mladež i obavljati druga apostolska djela u službi Crkve. Tako sestre prepoznajući vlastite talente stavljaju se u službu najrazličitijim potreba čovjeka kao vjeroučiteljice, odgajateljice, medicinske sestre, sakristanke, domaćice, a iznad svega „biti sestra“ svima.

Naša generalna kuća je u Rimu, a provincijsko sjedište je u Sarajevu. Sestre žive i djeluju u 38 podružnica, od toga su 24 u Bosni i Hercegovini, 11 u Hrvatskoj, a 3 u inozemstvu. U našoj Provinciji ima 251 sestra, sa doživotnim zavjetima je 246 sestara, a sa privremenim zavjetima 5 sestara. Kuću novicijata imamo u Kloštar Ivaniću, gdje su 4 novakinje, 2 postulatice, te Dom sv. Franje za stare i bolesne sestre. Trenutno imamo 5 kandidatica koje završavaju srednju školu u Livnu.

U našim Konstitucijama stoji da je svaka pojedina sestra pozvana težiti za savršenom ljubavlju ispunjavanjem evanđeoskih savjeta čistoće, siromaštva i poslušnosti po nauku i primjeru Božanskog Učitelja i svetog oca Franje. Tako želimo radosnim življenjem posvećenog života biti znak i izazov današnjem svijetu.

Priredila s. Ana Oršolić

www.ssf.hr

2. VAZMENA NEDJELJA - BIJELA NEDJELJA

Iv 20, 19-31

Uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: »Mir vama!« To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodina. Isus im stoga ponovno reče: »Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.« To rekavši, dahne u njih i kaže im: »Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.« Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kad dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: »Vidjeli smo Gospodina!« On im odvrati: »Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.« I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: »Mir vama!« Zatim će Tomi: »Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.« Odgovori mu Toma: »Gospodin moj i Bog moj!« Reče mu Isus: »Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!« Isus je pred svojim učenicima učinio i mnoga druga znamenja koja nisu zapisana u ovoj knjizi. A ova su zapisana da vjerujete: Isus je Krist, Sin Božji, i da vjerujući imate život u imenu njegovu.