Ženidba

Zaručnici koji se žele vjenčati trebaju obaviti zaručnički tečaj. Raspored održavanja tečajeva nalazi se uvijek izvješen na oglasnoj ploči u crkvi, a zaručnici ga mogu obaviti i nekoliko mjeseci prije vjenčanja. Predavanja na tečaju traju tjedan dana, a održavaju ih svećenik, profesor psihologije, liječnik i supruzi.

Zaručnici se trebaju javiti u župni ured u kojem se namjeravaju vjenčati 30 do 40 dana prije vjenčanja. Zaručnici koji nisu primili sve sakramente inicijacije (krštenje, potvrda, pričest) neka se jave u župni ured ranije (najbolje je početkom listopada) da mogu započeti pripravu za primanje tih sakramenata.

Dokumenti koji su potrebni:

1. U župnom uredu župe u kojoj su kršteni potrebno je izvaditi KRSNI LIST ZA VJENČANJE (KRSNI - SLOBODNI LIST). Krsni list za vjenčanje ne smije biti stariji od 180 dana. Tada zaručnici svoje krsne listove donose i predaju u župni ured.

2. Ako žele da njihov brak vrijedi i za građansko područje tada trebaju poći u Matični ured TRNJE, Ulica Grada Vukovara 56a i tamo će zatražiti POTVRDU O ISPUNJAVANJU CIVILNIH PRETPOSTAVKI ZA SKLAPANJE BRAKA. Ta potvrda ne smije biti starija od 90 dana. Za ovu potvrdu potrebno je matičaru donijeti: novi IZVOD IZ MATIČNE KNJIGE ROĐENIH, OSOBNU ISKAZNICU I DOMOVNICU. Nakon što im matičar izda traženu potvrdu, oni je donose i predaju u župni ured.

3. Ako se iz oprvadanih razloga žele vjenčati izvan svoje župe župnik će im nakon provedenog postupka dati otpusnicu.

4. Ako im nedostaju neki sakramenti (euharistija, sv. Potvrda) o tome trebaju voditi računa i javiti se župniku barem šest mjeseci ranije.

5. Ako je jedan od zaručnika nekršten ili druge vjere neka se jave svome župniku koji će im objasniti mogućnosti sklapanja braka.

Mk 6, 7-13

U ono vrijeme: Dozva Isus dvanaestoricu te ih poče slati dva po dva dajući im vlast nad nečistim dusima. I zapovjedi im da na put ne nose ništa osim štapa: ni kruha, ni torbe, ni novaca o pojasu, nego da nose samo sandale i da ne oblače dviju haljina. I govoraše im: »Kad uđete gdje u kuću, u njoj ostanite dok ne odete odande. Ako vas gdje ne prime te vas ne poslušaju, iziđite odande i otresite prah ispod svojih nogu njima za svjedočanstvo.« Otišavši, propovijedali su obraćenje, izgonili mnoge zloduhe i mnoge su nemoćnike mazali uljem i oni su ozdravljali.