Naslovnica GALERIJA Prvi korizmeni petak 2017. Prvi korizmeni petak 2017.
Prvi korizmeni petak 2017.

Na prvi korizmeni petak, 3. ožujka 2017. u 18.30 sati u našoj je Župi Svete Obitelji pobožnost Križnog puta prije večernje svete mise predvodio gosp. Denis Žvorc, vjeroučitelj.Svetu misu je predslavio fra Filip Đurđević. Na početku svete mise fra Filip je srdačno pozdravio nazočne vjernike.

Nakon prvoga čitanja iz Knjige proroka Izaije, otpjevanog psalma Ps 51, 3-6a.18-19 i Evanđelja po Mateju Mt 9, 14-15, uslijedila je propovijed. Na početku propovijedi fra Filip nas je pozvao da se prisjetimo kako su Isusu pristupili Ivanovi učenici i pitali ga zašto oni i farizeji poste, a Isusovi učenici ne. Ivanovi učenici slijedili su onaj strogi primjer pokore, priprave za dolazak Kraljevstva Božjega. Kada su Isusu došli i Ivanovi učenici, On ih zasigurno nije htio prekoriti kada su pitali zašto i njegovi učenici ne poste, htio ih je vratiti na pravi put. Isus im je vrlo kratko i mudro odgovorio: »Mogu li svatovi tugovati dok je s njima zaručnik?“

Propovjednik je posvijestio da svaka euharistija treba biti susret pun radosti, pa makar bila korizma, ali ne radovati se kako bi svijet očekivao, nego tako da radost izvire iz nas.

U prvom čitanju proroka Izaije slušali smo o tome što je pravi post. Svi smo mi grešnici i nitko se ne može izuzeti iz tog naziva. Kao što je Isus rekao da će učenici postiti kada im se otme i ugrabi zaručnik, tako i mi trebamo postiti da bismo ponovno vratili to zajedništvo s Bogom. Smisao posta o kojem govori Izaija nije samo da sebi nešto uskratimo, ugodu ili nešto s tanjura, nego post treba biti nešto za drugoga. Podijeliti svoj kruh s gladnima, uvesti beskućnika pod svoj krov, razvezivati spone i ne kriti se od onoga tko je tvoje krvi. Boriti se za pravdu, osobito za pravdu onih koji se ne mogu sami izboriti za vlastita prava. To je dužnost svakoga kršćanina. Sjetimo se prispodobe o razmetnome sinu; kada se vratio svome ocu, otac je naredio da mu se pripreme najljepše haljine, da mu se stavi najbolja obuća na noge, drugim riječima – da mu se vrati dostojanstvo.

„Ne smijemo se kriti od onoga tko je naše krvi. Često se čuje kako ljudi teško opraštaju zbog zla koje im je naneseno, kako se lako obitelji rastaju, kako ne mogu vidjeti jedan drugoga. Međutim, mi smo svi kćeri i sinovi jednoga Oca. Ako se krijemo jedni od drugih, to je uvreda u Božjim očima, jer to je tvoj brat, tvoja sestra… Izmirimo se, to će Bogu donijeti veću radost nego sve molitve. Moći s bratom i sestrom sjesti, pogledati ih u oči, ostaviti se ogovaranja“, poticao je fra Filip.

„Molim Gospodina da vas sve blagoslovi, vašu župnu zajednicu vjernika na ovom korizmenom putu, putu pepela prema ognju, ognjištu Uskrsu, da biste zaista mogli prepoznati milosrdno lice Božje“, zaključio je fra Filip.

Vesna Božan

Lk 17, 11-19

Dok je Isus putovao u Jeruzalem, prolazio je između Samarije i Galileje. Kad je ulazio u neko selo, eto mu u susret deset gubavaca. Zaustave se podaleko i zavape: »Isuse, Učitelju, smiluj nam se!« Kad ih Isus ugleda, reče im: »Idite, pokažite se svećenicima!« I dok su išli, očistiše se. Jedan od njih, vidjevši da je ozdravio, vrati se slaveći Boga u sav glas. Baci se ničice k Isusovim nogama zahvaljujući mu. A to bijaše neki Samarijanac. Nato Isus primijeti: »Zar se ne očistiše desetorica? A gdje su ona devetorica? Ne nađe li se nijedan koji bi se vratio i podao slavu Bogu, osim ovoga tuđinca?« A njemu reče: »Ustani! Idi! Tvoja te vjera spasila!«