Naslovnica O ŽUPI Svećenici
Svećenici

vlč. IVICA ZLODI, župnik

vlč. MIRIAN ŠUVAK, župnik in solidum

Mirian Šuvak rođen je 21. listopada 1942. u Novoj Gradišci, od oca Zlatka i majke Marije Dolores rođene Butković. U Novoj Gradišci je i kršten 26. listopada iste godine. Osnovnu školu pohađao je u Ivanić Gradu, a gimnaziju u Zagrebu te položio ispit zrelosti 1961. Upisao je studij teologije 1974. te diplomirao 1980. Prethodno je završio studij na Šumarskom fakultetu u Zagrebu. Kao profesor radio je u srednjoj šumarskoj školi u Delnicama i Karlovcu od 1969. do 1980. Za svećenika ga je zaredio mons. Mijo Škvorc, pomoćni biskup zagrebački, 7. prosinca 1980. u crkvi Gospe Lurdske. Od 1980. djeluje kao duhovni pomoćnik u župi Svete Obitelji. U nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji predaje kemiju od 1981. do 1991. Od 1991. do 2005. godine predavao je vjeronauk u prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga. Aktivno sudjeluje u pokretu Kursiljo od 1975. do danas. Od 1987. do danas vodi molitvenu zajednicu u duhu Taizea, te sudjeluje na svim Novogodišnjim susretima koje organiziraju braća iz Taizea, a i više puta je bio u samom Taizeu sa mladima. Organizirao je mnoga hodočašća za mlade i odrasle napose u Lourdes, Fatimu, Santiago de Compostela, Lisieux, Paray-le Monial, Le Puy, Rim, Pariz, Čenstohovu, Izrael, Egipat, Meksiko i Brazil. Vodio je mnoge duhovne obnove za mlade, napose u Hrv. Leskovcu. Organizirao je ljetovanja za mlade kršćane u kojima je bila sadržana i duhovno-molitvena komponenta (15 dana) u Velom Lošinju, Kalima i na otoku Kapriju u periodu od  1970. do 1991., svake godine. Vodi molitvenu zajednicu “Otac A. Antić” od 1967. koja je 2007. obilježila 40 godina svoga postojanja. 2005. imenovan je župnikom in solidum u župi Sv. Obitelji.

Lk 10, 1-12.17-20

U ono vrijeme: Odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: »Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte. U koju god kuću uđete, najprije recite: ’Mir kući ovoj!’ Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.« »Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: 'Približilo vam se kraljevstvo Božje!' A kad u neki grad uđete pa vas ne prime, iziđite na njegove ulice i recite: 'I prašinu vašega grada, koja nam se nogu uhvatila, stresamo vam sa sebe! Ipak znajte ovo: Približilo se kraljevstvo Božje!' Kažem vam: Sodomcima će u onaj dan biti lakše negoli tomu gradu.« Vratiše se zatim sedamdesetdvojica radosni govoreći: »Gospodine, i zlodusi nam se pokoravaju na tvoje ime!« A on im reče: »Promatrah Sotonu kako poput munje s neba pade. Evo, dao sam vam vlast da gazite po zmijama i štipavcima i po svoj sili neprijateljevoj i ništa vam neće naškoditi. Ali ne radujte se što vam se duhovi pokoravaju, nego radujte se što su vam imena zapisana na nebesima.«