Pismo kardinala Bozanića svećenicima povodom odreknuća od službe pomoćnog biskupa Valentina Pozaića

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić uputio je pismo svećenicima Zagrebačke nadbiskupije povodom odreknuća od službe pomoćnog biskupa Valentina Pozaića, objavio je Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije. Kardinalovo pismo prenosimo u cijelosti: „Draga subraćo svećenici! Dobro nam je poznato da u našemu osobnom životu i u životu Crkve postoje vijesti u kojima se miješaju osjećaji zahvalnosti i tuge, prepoznavanja primljenih darova i stanovite sjete. Ovo je jedna od takvih obavijesti. Dužnost mi je, naime, obavijestiti vas da je mons. dr. Valentin Pozaić uputio zamolbu Svetomu Ocu da ga, zbog zdravstvenih poteškoća, razriješi službe pomoćnoga biskupa zagrebačkog. Papa Franjo udovoljio je toj molbi biskupa Valentina te je danas, 13. svibnja 2017. godine, objavljeno da je Sveti Otac prihvatio zamolbu biskupa Pozaića i oslobodio ga službe pomoćnoga biskupa zagrebačkog.

Pritom je važno napomenuti da mons. Pozaić, kao pomoćni biskup u miru, i dalje ostaje u našem nadbiskupijskom zajedništvu te se nadamo da će, sukladno okolnostima i svojim zdravstvenim mogućnostima, ostati prisutan u našemu pastoralu, posebno u pojedinim prigodama i slavljima.

Kao zagrebački nadbiskup, istinski sam zahvalan Gospodinu što je mojoj službi, ali i cijeloj našoj nadbiskupiji, u osobi biskupa Valentina, tijekom proteklih dvanaest godina darovao dragocjenoga pomoćnika i suradnika. U ovim se trenucima spominjem 2005. godine: imenovanja mons. Pozaića pomoćnim biskupom zagrebačkim na blagdan Prikazanja Gospodinova, 2. veljače, i biskupskoga ređenja na svetkovinu sv. Josipa, 19. ožujka. Znakovito je da je tu službu zaokružio na spomendan Blažene Djevice Marije Fatimske, o stotoj obljetnici njezina ukazanja, u godini zasjedanja Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije i u Godini svetoga Josipa u Zagrebačkoj nadbiskupiji.

U svoje osobne ime, kao i uime pomoćnih biskupa, svih svećenika i đakona, te redovnika i redovnica, o kojima se u svojoj službi biskup Valentin posebno brinuo; zatim bogoslova, sjemeništaraca, redovničkih kandidata i kandidatica i svega Božjega naroda Zagrebačke nadbiskupije, izražavam zahvalnost mons. Pozaiću, moleći za njega od Gospodina blizinu i snagu, a od Blažene Djevice Marije, svetoga Josipa, sv. Valentina i, osobito, od blaženoga Alojzija Stepinca, milosni zagovor i pomoć.

Braćo svećenici, pozivam vas da ovu obavijest prenesete vjernicima i potaknete ih na zahvaljivanje Bogu i na trajnu molitvu za našu Crkvu zagrebačku, a osobito za odaziv Gospodinu za njegov poziv u duhovna zvanja."

Mk 7, 31-37

U ono vrijeme: Vrati se Isus iz krajeva tirskih pa preko Sidona dođe Galilejskom moru, u krajeve dekapolske. Donesu mu nekoga gluhog mucavca pa ga zamole da stavi na nj ruku. On ga uzme nasamo od mnoštva, utisne svoje prste u njegove uši, zatim pljune i dotakne se njegova jezika. Upravi pogled u nebo, uzdahne i kaže mu: »Effata!« — to će reći: »Otvori se!« I odmah mu se otvoriše uši i razdriješi spona jezika te stade govoriti razgovijetno. A Isus im zabrani da nikome ne kazuju. No što im je on više branio, oni su to više razglašavali i preko svake mjere zadivljeni govorili: »Dobro je sve učinio! Gluhima daje čuti, nijemima govoriti!«