Kardinal Cupich predvodi svetkovinu Majke Božje od Kamenitih vrata

Čikaški nadbiskup kardinal Blase Joseph Cupich predvodit će na svetkovinu Majke Božje od Kamenitih vrata, 31. svibnja 2017. godine euharistijsko slavlje u zagrebačkoj katedrali, s početkom u 19 sati. Nakon mise uslijedit će hodočasnička procesija sa svijećama od katedrale, Bakačevom ulicom, Trgom bana Josipa Jelačića te Ilicom, Mesničkom, trgom sv. Marka do Kamenitih vrata, gdje će svečanost završiti molitvom i blagoslovom.

Kardinal Blase Joseph Cupich rođen je 19. ožujka 1949. u Omahi, u američkoj saveznoj državi Nebraska. Za svećenika je zaređen 16. kolovoza 1975., a za biskupa biskupije Rapid City u Južnoj Dakoti zaređen je 1998. godine. Godine 2010. imenovan je biskupom biskupije Spokane u saveznoj državi Washington, a četiri godine kasnije imenovan je čikaškim nadbiskupom. Studirao je na sjevernoameričkom Papinskom fakultetu u Rimu i na Papinskom sveučilištu Gregoriana gdje je magistrirao teologiju.

Licencijat postiže na Američkom katoličkom sveučilištu, a na istom sveučilištu 1987. godine postiže i doktorat iz područja sakramentalne teologije. Za kardinala je kreiran 19. studenoga 2016. godine.

Član je Kongregacije za biskupe, te član mnogih vijeća pri Biskupskoj konferenciji Sjedinjenih Američkih Država, uključujući Vijeće za ekumenske i međureligijske odnose, Vijeće za komunikacije, Vijeće za Crkvu u Središnjoj i Istočnoj Europi itd.

Kardinal Cupich hrvatskog je podrijetla. Njegova baka Barbara Bahun rođena je u župi Vinica 1901. godine. Nakon Prvog svjetskog rata otišla je u SAD te u Nebraski zasnovala svoju obitelj. U Nebraski je upoznala Ivana Majhana, rođenog 1897. u Kohanjcu, Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije Žakanje kraj Karlovca, te su zajedno imali četvero djece, među kojima je bila i kći Marija, rođena 1924. godine.

Marija se pak udala za Blaža Cupicha te su imali devetero djece, pet kćeri i četiri sina, među njima i malog Blasea, današnjeg čikaškog nadbiskupa.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Mk 6, 7-13

U ono vrijeme: Dozva Isus dvanaestoricu te ih poče slati dva po dva dajući im vlast nad nečistim dusima. I zapovjedi im da na put ne nose ništa osim štapa: ni kruha, ni torbe, ni novaca o pojasu, nego da nose samo sandale i da ne oblače dviju haljina. I govoraše im: »Kad uđete gdje u kuću, u njoj ostanite dok ne odete odande. Ako vas gdje ne prime te vas ne poslušaju, iziđite odande i otresite prah ispod svojih nogu njima za svjedočanstvo.« Otišavši, propovijedali su obraćenje, izgonili mnoge zloduhe i mnoge su nemoćnike mazali uljem i oni su ozdravljali.