Naslovnica
Svećeničko ređenje i zahvalno slavlje za biskupsko služenje mons. Valentina Pozaića

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u zajedništvu s pomoćnim biskupima zagrebačkim mons. Ivanom Šaškom i mons. Mijom Gorskim te pomoćnim biskupom u miru mons. Valentinom Pozaićem, redovničkim poglavarima, rektorom i poglavarima Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa te mnogobrojnim svećenicima, podijelio je u subotu 17. lipnja na euharistijskom slavlju u zagrebačkoj prvostolnici, sveti red prezbiterata šesnaestorici đakona.

Euharistijskim slavljem ujedno je cijela nadbiskupijska zajednica zahvalila Bogu za biskupsko služenje pomoćnog biskupa zagrebačkog u miru mons. Valentina Pozaića.

Ovaj je dan u nadi iščekivan i od Crkve, rekao je pozdravljajući na početku svoje homilije Kardinal. Obraćajući se ređenicima, Kardinal je  istaknuo da njihovo Hoću, koje će pet puta odgovoriti, dodajući na peti upit riječi: s Božjom pomoći, nije samo formalna obaveza, nego opredjeljenje, to je izbor ljubavi.

„Onaj koji slobodnom voljom u ljubavi izabire slijediti Dobroga Pastira pozvan je svaki dan tu odluku obnavljati, vršenjem prezbiterske službe, imajući na umu da je vjernost zauvijek vlastito ime ljubavi: u naviještaju Evanđelja, u cjelovitom poučavanju katoličke vjere, u slavljenju sakramenata, posebno dnevnom slavljenju svete Mise te spremnom slavljenju sakramenta Pomirenja, u postojanoj molitvi, osobito redovitom moljenju Časoslova, u svjedočenju milosti celibata, u poslušnosti dijecezanskom biskupu i drugom zakonitom poglavaru.“

Obraćajući se okupljenim vjernicima, Kardinal ih je pozvao da ove mlade svećenike prihvate sa zahvalnošću, kao Božji dar: „Njihovo današnje ređenje je Božja poruka za sve nas. Po ovim mladim svećenicima Gospodin nam poručuje da nemamo pravo gubiti povjerenje, da se ne smijemo obeshrabriti u suočenju sa životnim poteškoćama. Bog je vjeran. Danas nam svoju vjernost očituje po ovim mladomisnicima, koji su se odazvali i odgovorili na Božji poziv. Bog i danas djeluje u našoj sredini. Ređenje je rječit znak Božjeg djelovanja. Prezbiterat je životna milost za poslanje Crkve. Budimo uvijek zahvalni Gospodinu obnavljajući pouzdanje u njega.“

Na kraju svoje homilije obraćajući se ređenicima Kardinal je poručio: „Treba tražiti Isusovu, a ne svoju slavu. To je, dragi ređenici, put ispunjenja vašega poslanja i spasenja svijeta. To je put kojim je prošao naš Blaženik, kardinal Alojzije Stepinac, koji danas svijetli nama i svekolikoj Crkvi. Njemu i njegovu moćnom zagovoru preporučite sebe i službu što vam je danas Crkva povjerava. Neka vam On bude uvijek orijentir u svećeničkom životu.“

Prije završnog blagoslova Kardinal je izrekao zahvalni govor biskupu Pozaiću za njegovo biskupsko služenje u kojem je rekao: „Dragi biskupe Valentine, puno je važnih datuma u Vašem životu, puno životnih postaja, puno ustanova u koje ste utkali svoje znanje, sposobnosti i žrtve, ali neka ispred svega toga budu lica dragih ljudi što ih je Bog slao na Vaše putove. Neki će od njih zauvijek ostati u Vašem srcu i pamćenju, jer ste u susretu s ljudima nastojali davati najbolje od sebe slijedeći riječi svoga biskupskog gesla: 'Život biraj'. Tko bira život opredjeljuje se za čovjeka bez obzira na okolnosti, prijetnje i neizvjesnosti. Svojim svećeničkim i biskupskim služenjem gradili ste međuljudske odnose koji povezuju s Bogom i usmjeruju na Njega.“

Kao zahvalni dar za biskupsko služenje, Kardinal je u ime Zagrebačke nadbiskupije biskupu Pozaiću uručio kip bl. Alojzija Stepinca.

Sveti red prezbiterata su primili:

Za Zagrebačku nadbiskupiju:

Mario DUKIĆ, r. 24.12.1986., Zagreb, župa sv. Petra apostola, Zaprešić;

Danijel HAČKO, r. 12.7.1984., Zagreb, župa sv. Ana, Sveta Jana;

Krunoslav KOLAR, r. 29.3.1988., Zagreb, župa Presvetog Trojstva, Kraljevec na Sutli;

Željko NESTIĆ, r. 11.11.1979., Zagreb, župa Uznesenja BDM, Brezovica;

Tomislav ŠAGUD, r. 22.5.1986., Zagreb, župa sv. Blaža, Zagreb;

Za franjevačku provinciju sv. Ćirila i Metoda:

Fra Dragan GRIZELJ, r. 5.2.1978., Banja Luka, župa Presvetoga Trojstva, Daruvar, Požeška biskupija;

Fra Marijan VIDOVIĆ, r. 20.1.1988., Zagreb, župa sv. Anastazije, Samobor, Zagrebačka nadbiskupija;

Fra Marko GULIN, r. 15.10.1977., Šibenik, župa sv. Marije, Zagreb, Zagrebačka nadbiskupija;

Fra Ivan NIKOLIĆ, r. 15.7.1988., Vinkovci, župa sv. Antuna Padovanskog, Otok, Đakovačko-osječka nadbiskupija;

Fra Matija MARIJIĆ, r. 10.11.1990., Slavonski Brod, župa sv. Josipa Radnika, Slavonski Brod, Đakovačko-osječka nadbiskupija;

Fra Josip SEDLAR, r. 15.2.1992., Čakovec, župa sv. Antuna Padovanskog, Čakovec, Varaždinska biskupija;

Fra Ivan CRNKOVIĆ, r. 11.6.1987., Karlovac, župa Blažene Djevice Marije Snježne, Kamensko, Zagrebačka nadbiskupija;

Za provinciju sv. Jeronima franjevaca konventualaca:

Fra Ivan Marija LOTAR, r. 26.11.1990. Vukovar, župa sv. Ćirila i Metoda, Vinkovci, Đakovačko-osječka nadbiskupija;

Za Hrvatsku karmelsku provinciju svetoga Oca Josipa:

Vedran PAVLIĆ, r. 3.6.1981., župa sv. Jakova apostola, Jadranovo, Riječka nadbiskupija;

Za Hrvatsku pokrajinu Družbe Isusove:

p. Tomislav RUKAVINA, r. 7.8.1981., Gospić, župa sv. Rok, Gospićko-senjska biskupija;

p. Tomislav MAGIĆ, r. 12.12.1976., Varaždin, župa sv. Elizabete, Jalžabet, Varaždinska biskupija.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

 
Baner

Božja riječ

2. NEDJELJA KROZ GODINU

Iv 2, 1-12

U ono vrijeme: Bijaše svadba u Kani Galilejskoj. Bila ondje Isusova majka. Na svadbu bijaše pozvan i Isus i njegovi učenici. Kad ponesta vina, Isusu će njegova majka: »Vina nemaju.« Kaže joj Isus: »Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj čas!« Nato će njegova mati poslužiteljima: »Što god vam rekne, učinite!« A bijaše ondje Židovima za čišćenje šest kamenih posuda od po dvije do tri mjere. Kaže Isus poslužiteljima: »Napunite posude vodom!« I napune ih do vrha. Tada im reče: »Zagrabite sada i nosite ravnatelju stola.« Oni odnesu. Kad okusi vodu što posta vinom, a nije znao odakle je – znale su sluge koje zagrabiše vodu – ravnatelj stola pozove zaručnika i kaže mu: »Svaki čovjek stavlja na stol najprije dobro vino, a kad se ponapiju, gore. Ti si čuvao dobro vino sve do sada.« Tako, u Kani Galilejskoj, učini Isus prvo znamenje i objavi svoju slavu te povjerovaše u njega njegovi učenici. Nakon toga siđe sa svojom majkom, s braćom i sa svojim učenicima u Kafarnaum. Ondje ostadoše nekoliko dana.

Raspored misa

NEDJELJA

7.30 sati

9.00 sati

10.30 sati - župna

12.00 sati

19.00 sati

 

RADNI DAN

7.00 sati

19.00 sati