286. zavjetno hodočašće vjernika grada Zagreba u Mariju Bistricu

Ovogodišnje, 286. po redu, zavjetno hodočašće vjernika Grada Zagreba Majci Božjoj Bistričkoj održat će se 9. i 10. rujna pod geslom "S Marijom i Josipom hodimo u novosti života".

U subotu 9. rujna na hodočašće će krenuti hodočasnici pješaci i to iz tri smjera. Jedna skupina krenut će u 5 sati ujutro nakon blagoslova od katedrale preko Sljemena. Oni će u 9 sati sudjelovati na misi u sljemenskoj kapeli.

Druga skupina krenut će nakon mise u Čučerju u 10.30 sati preko Laza. I treća skupina će također put Marije Bistrice krenuti preko Laza nakon mise u župnoj crkvi u Sesvetama u 9 sati.

Hodočasnicima pješacima će se kod kapele Sv. Ladislava pridružiti zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić i pomoćni biskupi, te mladi Zagrebačke nadbiskupije, te će u 18.30 sati zajedno krenuti u procesiji prema svetištu Majke Božje Bistričke. Procesiju će pratiti limena glazba, a u svetištu će im dobrodošlicu izreći bistrički župnik i rektor svetišta preč. Domagoj Matošević.

U 20 sati je "Služba svjetla" i procesija sa svijećama na Kalvariji.

Drugoga dana, u nedjelju 10. rujna, predviđeno je da do 9 sati u Mariju Bistricu stignu hodočasnici autobusima. U 9 sati je zajednička pobožnost Križnog puta. Pobožnost predvodi jedan od pomoćnih biskupa, a organiziraju mladi Zagrebačke nadbiskupije. Zavjetna procesija od kapele "Ave Maria" do crkve na otvorenom Bl. Alojzija Stepinca kreće u 11 sati. Procesiju, te euharistijsko slavlje s početkom u 11.30 sati predvodi zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Naša župa organizira autobus za nedjelju 10. rujna. Polazak ispred crkve u 7.00 sati. Cijena po osobi je 50,00 kuna. Možete se prijavljivati iza svetih misa u sakristiji ili u uredovno vrijeme u župnom uredu s time da molimo uplatu odmah prilikom prijave. (autobus je popunjen!)

Oproštaj i blagoslov hodočasnika u svetištu Majke Božje Bistričke je u 15 sati.

Misa zahvalnica i završetak hodočašća bit će u ponedjeljak 11. rujna u 19 sati u zagrebačkoj prvostolnici.

3. KORIZMENA NEDJELJA

Lk 13, 1-9

U taj čas dođoše neki te javiše Isusu što se dogodilo s Galilejcima kojih je krv Pilat pomiješao s krvlju njihovih žrtava. Isus im odgovori: »Mislite li da ti Galilejci, jer tako postradaše, bijahu grešniji od drugih Galilejaca? Nipošto, kažem vam, nego ako se ne obratite, svi ćete slično propasti! Ili onih osamnaest na koje se srušila kula u Siloamu i ubila ih, zar mislite da su oni bili veći dužnici od svih Jeruzalemaca? Nipošto, kažem vam, nego ako se ne obratite, svi ćete tako propasti.« Nato im pripovjedi ovu prispodobu: »Imao netko smokvu zasađenu u svom vinogradu. Dođe tražeć ploda na njoj i ne nađe pa reče vinogradaru: ’Evo, već tri godine dolazim i tražim ploda na ovoj smokvi i ne nalazim. Posijeci je. Zašto da iscrpljuje zemlju?’ A on mu odgovori: ’Gospodaru, ostavi je još ove godine dok je ne okopam i ne pognojim. Možda će ubuduće ipak uroditi. Ako li ne, posjeći ćeš je.’«

KRIŽNI PUT