Poštivanje različitosti

U subotu 21.10.2017. u Župi Svete Obitelji na susretu zajednice 30 + održano je predavanje na temu „Poštivanje različitosti“. Gosti predavači bile su djelatnice Dječjeg vrtića Milana Sachsa psihologinja Sara Dugić i odgojiteljica Ljerkica Pukec.

Na predavanju je istaknuto kako je važno poštivati različitosti, uvažavati sve osobe i svoje prijatelje, ne podlijegati ljutnji i mržnji te dati priliku drugim ljudima i upoznati drugu osobu. Razgovarali smo o tome što je identitet te koji sve slojevi čine dio identiteta. Naš identitet podjednako čine slojevi koji nisu stvar osobnog izbora (rasa, nacionalna pripadnost...) kao i oni slojevi koje sami biramo (zanimanje, član stranke i sl.). Važno je ukazati na opasnost promatranja sebe i drugih kroz samo jedan sloj identiteta (npr. kroz rasnu ili teritorijalnu pripadnost) jer takav stav stvara plodno tlo za razvoj stereotipnog mišljenja i predrasuda.

Sara Dugić, mag.psih.

1. KORIZMENA NEDJELJA

Mk 1, 12-15

U ono vrijeme: Duh nagna Isusa u pustinju. I bijaše u pustinji četrdeset dana, gdje ga je iskušavao Sotona; bijaše sa zvijerima, a anđeli mu služahu. A pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u Galileju. Propovijedao je evanđelje Božje: »Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!«