Poštivanje različitosti

U subotu 21.10.2017. u Župi Svete Obitelji na susretu zajednice 30 + održano je predavanje na temu „Poštivanje različitosti“. Gosti predavači bile su djelatnice Dječjeg vrtića Milana Sachsa psihologinja Sara Dugić i odgojiteljica Ljerkica Pukec.

Na predavanju je istaknuto kako je važno poštivati različitosti, uvažavati sve osobe i svoje prijatelje, ne podlijegati ljutnji i mržnji te dati priliku drugim ljudima i upoznati drugu osobu. Razgovarali smo o tome što je identitet te koji sve slojevi čine dio identiteta. Naš identitet podjednako čine slojevi koji nisu stvar osobnog izbora (rasa, nacionalna pripadnost...) kao i oni slojevi koje sami biramo (zanimanje, član stranke i sl.). Važno je ukazati na opasnost promatranja sebe i drugih kroz samo jedan sloj identiteta (npr. kroz rasnu ili teritorijalnu pripadnost) jer takav stav stvara plodno tlo za razvoj stereotipnog mišljenja i predrasuda.

Sara Dugić, mag.psih.

Iv 2, 1-12

U ono vrijeme: Bijaše svadba u Kani Galilejskoj. Bila ondje Isusova majka. Na svadbu bijaše pozvan i Isus i njegovi učenici. Kad ponesta vina, Isusu će njegova majka: »Vina nemaju.« Kaže joj Isus: »Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj čas!« Nato će njegova mati poslužiteljima: »Što god vam rekne, učinite!« A bijaše ondje Židovima za čišćenje šest kamenih posuda od po dvije do tri mjere. Kaže Isus poslužiteljima: »Napunite posude vodom!« I napune ih do vrha. Tada im reče: »Zagrabite sada i nosite ravnatelju stola.« Oni odnesu. Kad okusi vodu što posta vinom, a nije znao odakle je – znale su sluge koje zagrabiše vodu – ravnatelj stola pozove zaručnika i kaže mu: »Svaki čovjek stavlja na stol najprije dobro vino, a kad se ponapiju, gore. Ti si čuvao dobro vino sve do sada.« Tako, u Kani Galilejskoj, učini Isus prvo znamenje i objavi svoju slavu te povjerovaše u njega njegovi učenici. Nakon toga siđe sa svojom majkom, s braćom i sa svojim učenicima u Kafarnaum. Ondje ostadoše nekoliko dana.