Poštivanje različitosti

U subotu 21.10.2017. u Župi Svete Obitelji na susretu zajednice 30 + održano je predavanje na temu „Poštivanje različitosti“. Gosti predavači bile su djelatnice Dječjeg vrtića Milana Sachsa psihologinja Sara Dugić i odgojiteljica Ljerkica Pukec.

Na predavanju je istaknuto kako je važno poštivati različitosti, uvažavati sve osobe i svoje prijatelje, ne podlijegati ljutnji i mržnji te dati priliku drugim ljudima i upoznati drugu osobu. Razgovarali smo o tome što je identitet te koji sve slojevi čine dio identiteta. Naš identitet podjednako čine slojevi koji nisu stvar osobnog izbora (rasa, nacionalna pripadnost...) kao i oni slojevi koje sami biramo (zanimanje, član stranke i sl.). Važno je ukazati na opasnost promatranja sebe i drugih kroz samo jedan sloj identiteta (npr. kroz rasnu ili teritorijalnu pripadnost) jer takav stav stvara plodno tlo za razvoj stereotipnog mišljenja i predrasuda.

Sara Dugić, mag.psih.

Iv 6, 51-58

U ono vrijeme: Reče Isus mnoštvu: »Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Kruh koji ću ja dati tijelo je moje – za život svijeta.« Židovi se nato među sobom prepirahu: »Kako nam ovaj može dati tijelo svoje za jelo?« Reče im stoga Isus: »Zaista, zaista, kažem vam: ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi! Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. Tijelo je moje jelo istinsko, krv je moja piće istinsko. Tko jede moje tijelo i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu. Kao što je mene poslao živi Otac i ja živim po Ocu, tako i onaj koji mene blaguje živjet će po meni. Ovo je kruh koji je s neba sišao, ne kao onaj koji jedoše očevi i pomriješe. Tko jede ovaj kruh, živjet će uvijeke.«