Poštivanje različitosti

U subotu 21.10.2017. u Župi Svete Obitelji na susretu zajednice 30 + održano je predavanje na temu „Poštivanje različitosti“. Gosti predavači bile su djelatnice Dječjeg vrtića Milana Sachsa psihologinja Sara Dugić i odgojiteljica Ljerkica Pukec.

Na predavanju je istaknuto kako je važno poštivati različitosti, uvažavati sve osobe i svoje prijatelje, ne podlijegati ljutnji i mržnji te dati priliku drugim ljudima i upoznati drugu osobu. Razgovarali smo o tome što je identitet te koji sve slojevi čine dio identiteta. Naš identitet podjednako čine slojevi koji nisu stvar osobnog izbora (rasa, nacionalna pripadnost...) kao i oni slojevi koje sami biramo (zanimanje, član stranke i sl.). Važno je ukazati na opasnost promatranja sebe i drugih kroz samo jedan sloj identiteta (npr. kroz rasnu ili teritorijalnu pripadnost) jer takav stav stvara plodno tlo za razvoj stereotipnog mišljenja i predrasuda.

Sara Dugić, mag.psih.

7. VAZMENA NEDJELJA

Iv 17, 11b-19

U ono vrijeme: Isus podiže oči k nebu i pomoli se: »Oče sveti, sačuvaj ih u svom imenu koje si mi dao: da budu jedno kao i mi. Dok sam ja bio s njima, ja sam ih čuvao u tvom imenu, njih koje si mi dao; i štitio ih, te nijedan od njih ne propade osim sina propasti, da se Pismo ispuni. A sada k tebi idem i ovo govorim u svijetu da imaju puninu moje radosti u sebi. Ja sam im predao tvoju riječ, a svijet ih zamrzi jer nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Ne molim te da ih uzmeš sa svijeta, nego da ih očuvaš od Zloga. Oni nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Posveti ih u istini: tvoja je riječ istina. Kao što ti mene posla u svijet, tako i ja poslah njih u svijet. I za njih posvećujem samog sebe da i oni budu posvećeni u istini.«