Poštivanje različitosti

U subotu 21.10.2017. u Župi Svete Obitelji na susretu zajednice 30 + održano je predavanje na temu „Poštivanje različitosti“. Gosti predavači bile su djelatnice Dječjeg vrtića Milana Sachsa psihologinja Sara Dugić i odgojiteljica Ljerkica Pukec.

Na predavanju je istaknuto kako je važno poštivati različitosti, uvažavati sve osobe i svoje prijatelje, ne podlijegati ljutnji i mržnji te dati priliku drugim ljudima i upoznati drugu osobu. Razgovarali smo o tome što je identitet te koji sve slojevi čine dio identiteta. Naš identitet podjednako čine slojevi koji nisu stvar osobnog izbora (rasa, nacionalna pripadnost...) kao i oni slojevi koje sami biramo (zanimanje, član stranke i sl.). Važno je ukazati na opasnost promatranja sebe i drugih kroz samo jedan sloj identiteta (npr. kroz rasnu ili teritorijalnu pripadnost) jer takav stav stvara plodno tlo za razvoj stereotipnog mišljenja i predrasuda.

Sara Dugić, mag.psih.

Lk 17, 11-19

Dok je Isus putovao u Jeruzalem, prolazio je između Samarije i Galileje. Kad je ulazio u neko selo, eto mu u susret deset gubavaca. Zaustave se podaleko i zavape: »Isuse, Učitelju, smiluj nam se!« Kad ih Isus ugleda, reče im: »Idite, pokažite se svećenicima!« I dok su išli, očistiše se. Jedan od njih, vidjevši da je ozdravio, vrati se slaveći Boga u sav glas. Baci se ničice k Isusovim nogama zahvaljujući mu. A to bijaše neki Samarijanac. Nato Isus primijeti: »Zar se ne očistiše desetorica? A gdje su ona devetorica? Ne nađe li se nijedan koji bi se vratio i podao slavu Bogu, osim ovoga tuđinca?« A njemu reče: »Ustani! Idi! Tvoja te vjera spasila!«