Pismo zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića uz Svjetski dan siromaha

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić uputio je pismo uz obilježavanje Svjetskog dana siromaha. Pismo prenosimo u cijelosti:

"Ove godine po prvi puta, prema želji pape Franje, na 33. nedjelju kroz godinu, 19. studenoga 2017. godine, obilježava se Svjetski dan siromaha. Za tu prigodu Sveti Otac uputio nam je poruku naslovljenu »Ne ljubimo riječima, nego djelima« preuzimajući time imperativne riječi apostola Ivana: »Dječice, ne ljubimo riječju i jezikom, već djelom i istinom« (1Iv 3, 18). Papina želja kojoj se otvorena srca odazivamo jest da se u tjednu koji prethodi Svjetskom danu siromaha ulože napori kako bi se omogućili trenuci susreta, prijateljstva, solidarnosti i konkretne pomoći onima koji oskudijevaju ili koji traže zaštitu i pomoć. Stoga posebno potičem da se uoče i oni koji oskudijevaju, a ništa ne traže, već samozatajno nose križ svojeg siromaštva. Pokušajmo pronaći način kako pomoći i takvim obiteljima i pojedincima, a da se pritom ne povrijedi njihovo dostojanstvo i želja za anonimnošću. Svaki takav napor, kako naglašava Sveti Otac, bit će pogodan trenutak za susret s Bogom kojega tražimo.

Ovime ujedno obavještavam da će se središnje obilježavanje Svjetskog dana siromaha u Zagrebačkoj nadbiskupiji odvijati u suradnji s Caritasom Zagrebačke nadbiskupije:

- u subotu, 18. studenoga, u večernjim satima, zaposlenici i volonteri Caritasa Zagrebačke nadbiskupije obići će autobusni i željeznički kolodvor u Zagrebu te noćne tramvaje kako bi beskućnicima podijelili pakete;

- u nedjelju, 19. studenoga u 11 sati slavit će se sveta Misa, a potom prirediti zajednički objed s korisnicima pučke kuhinje u samostanu Sestara Misionarki Ljubavi, Jukićeva ulica br. 24, Zagreb.

Ujedno ovime pozivam sve naše župnike da sa župnim Caritasima u svojim župama na prikladan način organiziraju obilježavanje Svjetskog dana siromaha."

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

3. KORIZMENA NEDJELJA

Lk 13, 1-9

U taj čas dođoše neki te javiše Isusu što se dogodilo s Galilejcima kojih je krv Pilat pomiješao s krvlju njihovih žrtava. Isus im odgovori: »Mislite li da ti Galilejci, jer tako postradaše, bijahu grešniji od drugih Galilejaca? Nipošto, kažem vam, nego ako se ne obratite, svi ćete slično propasti! Ili onih osamnaest na koje se srušila kula u Siloamu i ubila ih, zar mislite da su oni bili veći dužnici od svih Jeruzalemaca? Nipošto, kažem vam, nego ako se ne obratite, svi ćete tako propasti.« Nato im pripovjedi ovu prispodobu: »Imao netko smokvu zasađenu u svom vinogradu. Dođe tražeć ploda na njoj i ne nađe pa reče vinogradaru: ’Evo, već tri godine dolazim i tražim ploda na ovoj smokvi i ne nalazim. Posijeci je. Zašto da iscrpljuje zemlju?’ A on mu odgovori: ’Gospodaru, ostavi je još ove godine dok je ne okopam i ne pognojim. Možda će ubuduće ipak uroditi. Ako li ne, posjeći ćeš je.’«