Pismo zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića uz Svjetski dan siromaha

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić uputio je pismo uz obilježavanje Svjetskog dana siromaha. Pismo prenosimo u cijelosti:

"Ove godine po prvi puta, prema želji pape Franje, na 33. nedjelju kroz godinu, 19. studenoga 2017. godine, obilježava se Svjetski dan siromaha. Za tu prigodu Sveti Otac uputio nam je poruku naslovljenu »Ne ljubimo riječima, nego djelima« preuzimajući time imperativne riječi apostola Ivana: »Dječice, ne ljubimo riječju i jezikom, već djelom i istinom« (1Iv 3, 18). Papina želja kojoj se otvorena srca odazivamo jest da se u tjednu koji prethodi Svjetskom danu siromaha ulože napori kako bi se omogućili trenuci susreta, prijateljstva, solidarnosti i konkretne pomoći onima koji oskudijevaju ili koji traže zaštitu i pomoć. Stoga posebno potičem da se uoče i oni koji oskudijevaju, a ništa ne traže, već samozatajno nose križ svojeg siromaštva. Pokušajmo pronaći način kako pomoći i takvim obiteljima i pojedincima, a da se pritom ne povrijedi njihovo dostojanstvo i želja za anonimnošću. Svaki takav napor, kako naglašava Sveti Otac, bit će pogodan trenutak za susret s Bogom kojega tražimo.

Ovime ujedno obavještavam da će se središnje obilježavanje Svjetskog dana siromaha u Zagrebačkoj nadbiskupiji odvijati u suradnji s Caritasom Zagrebačke nadbiskupije:

- u subotu, 18. studenoga, u večernjim satima, zaposlenici i volonteri Caritasa Zagrebačke nadbiskupije obići će autobusni i željeznički kolodvor u Zagrebu te noćne tramvaje kako bi beskućnicima podijelili pakete;

- u nedjelju, 19. studenoga u 11 sati slavit će se sveta Misa, a potom prirediti zajednički objed s korisnicima pučke kuhinje u samostanu Sestara Misionarki Ljubavi, Jukićeva ulica br. 24, Zagreb.

Ujedno ovime pozivam sve naše župnike da sa župnim Caritasima u svojim župama na prikladan način organiziraju obilježavanje Svjetskog dana siromaha."

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

2. VAZMENA NEDJELJA - BIJELA NEDJELJA

Iv 20, 19-31

Uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: »Mir vama!« To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodina. Isus im stoga ponovno reče: »Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.« To rekavši, dahne u njih i kaže im: »Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.« Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kad dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: »Vidjeli smo Gospodina!« On im odvrati: »Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.« I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: »Mir vama!« Zatim će Tomi: »Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.« Odgovori mu Toma: »Gospodin moj i Bog moj!« Reče mu Isus: »Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!« Isus je pred svojim učenicima učinio i mnoga druga znamenja koja nisu zapisana u ovoj knjizi. A ova su zapisana da vjerujete: Isus je Krist, Sin Božji, i da vjerujući imate život u imenu njegovu.