Pismo zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića uz Svjetski dan siromaha

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić uputio je pismo uz obilježavanje Svjetskog dana siromaha. Pismo prenosimo u cijelosti:

"Ove godine po prvi puta, prema želji pape Franje, na 33. nedjelju kroz godinu, 19. studenoga 2017. godine, obilježava se Svjetski dan siromaha. Za tu prigodu Sveti Otac uputio nam je poruku naslovljenu »Ne ljubimo riječima, nego djelima« preuzimajući time imperativne riječi apostola Ivana: »Dječice, ne ljubimo riječju i jezikom, već djelom i istinom« (1Iv 3, 18). Papina želja kojoj se otvorena srca odazivamo jest da se u tjednu koji prethodi Svjetskom danu siromaha ulože napori kako bi se omogućili trenuci susreta, prijateljstva, solidarnosti i konkretne pomoći onima koji oskudijevaju ili koji traže zaštitu i pomoć. Stoga posebno potičem da se uoče i oni koji oskudijevaju, a ništa ne traže, već samozatajno nose križ svojeg siromaštva. Pokušajmo pronaći način kako pomoći i takvim obiteljima i pojedincima, a da se pritom ne povrijedi njihovo dostojanstvo i želja za anonimnošću. Svaki takav napor, kako naglašava Sveti Otac, bit će pogodan trenutak za susret s Bogom kojega tražimo.

Ovime ujedno obavještavam da će se središnje obilježavanje Svjetskog dana siromaha u Zagrebačkoj nadbiskupiji odvijati u suradnji s Caritasom Zagrebačke nadbiskupije:

- u subotu, 18. studenoga, u večernjim satima, zaposlenici i volonteri Caritasa Zagrebačke nadbiskupije obići će autobusni i željeznički kolodvor u Zagrebu te noćne tramvaje kako bi beskućnicima podijelili pakete;

- u nedjelju, 19. studenoga u 11 sati slavit će se sveta Misa, a potom prirediti zajednički objed s korisnicima pučke kuhinje u samostanu Sestara Misionarki Ljubavi, Jukićeva ulica br. 24, Zagreb.

Ujedno ovime pozivam sve naše župnike da sa župnim Caritasima u svojim župama na prikladan način organiziraju obilježavanje Svjetskog dana siromaha."

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Mk 6, 7-13

U ono vrijeme: Dozva Isus dvanaestoricu te ih poče slati dva po dva dajući im vlast nad nečistim dusima. I zapovjedi im da na put ne nose ništa osim štapa: ni kruha, ni torbe, ni novaca o pojasu, nego da nose samo sandale i da ne oblače dviju haljina. I govoraše im: »Kad uđete gdje u kuću, u njoj ostanite dok ne odete odande. Ako vas gdje ne prime te vas ne poslušaju, iziđite odande i otresite prah ispod svojih nogu njima za svjedočanstvo.« Otišavši, propovijedali su obraćenje, izgonili mnoge zloduhe i mnoge su nemoćnike mazali uljem i oni su ozdravljali.