Naslovnica GALERIJA Sveta Obitelj 2017. Proslava Svete Obitelji 2017.
Proslava Svete Obitelji 2017.

Veliki broj vjernika naše župe proslavio je 31. prosinca župnu svetkovinu liturgijskim slavljem koje je predvodio pomoćni biskup zagrebački mons. Ivan Šaško. Naša župa ove godine slavi i 80 godina postojanja župe. Stoga je Blagdan Svete obitelji Isusa, Marije i Josipa, bio uistinu svečan i radostan dan. Kao da se sve poklopilo da uveliča taj dan. Bila je to nedjelja i još k tome Stara godina, a vrijeme je bilo sunčano i blago kao da je već proljeće. Vjernici su se počeli okupljati u crkvi sat vremena prije početka svete mise. Uživali su u pjesmama koje je za njih izvodio naš župljanin, Vladimir Kočiš Zec. Zatim je prigodne božićne pjesme pjevao župni zbor pod vodstvom s. Lucijane Bobaš uz pratnju na orguljama Jelice Bojić. Svetu misu prenosila je Radio Marija.

Svečano liturgijsko slavlje - uz biskupa Šaška i domaćeg župnika vlč. Ivice Zlodija - uzveličali su svojim sudjelovanjem mons. Zlatko Koren, župnik župe sv. Blaža i dugogodišnji rektor Hrvatskog nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke, preč. Vjekoslav Meštrić, dekan Kustošijskog dekanata i župnik Uznesenja Bl. Djevice Marije u Stenjevcu i nekadašnji župnik naše župe, te p. Dragan Majić, DI, vojni kapelan

Na početku liturgijskog slavlja vlč. Ivica Zlodi pozdravio je oca biskupa i braću svećenike i zahvalio im na dolasku, a u ime župnog pastoralnog i ekonomskog vijeća te župne zajednice riječi dobrodošlice uputio je gosp. Michel Ljubić.

U propovjedi je biskup Šaško naglasio da je ključna riječ koja povezuje današnja čitanja i Evanđelje: vjera! U prvom čitanju (Post 15, 1-6; 21, 1-3) Abraham predbacuje Bogu, ljut je što nema potomstva no zatim opet i ponovo povjeruje. Po tome nam je Abraham uzor jer i nakon kušnji kojima smo izloženi moramo uvijek ponovo povjerovati. I u drugom čitanju (Heb 11, 8.11-12.17-19) opisana je Abrahamova, Sarina i Izakova vjera. U Evanđelju (Lk 2,22-40) pred očima nam je Marijina i Josipova vjera te vjera starca Šimuna i proročice Ane.

Biskup Šaško je rekao kako Sveta Obitelj nije neka imaginarna obitelj u kojoj je sve savršeno, već je realna obitelj koja nije lišena kušnji, problema, udaraca i stradanja.  Ti se problemi ipak rješavaju u međusobnoj ljubavi supružnika i djece i što je najvažnije, zajedničkoj ljubavi prema Bogu.

Naročito je bilo dirljivo kako je biskup Šaško uočio vrijednost starijih ljudi u obitelji. Na primjeru Zaharijinog hvalospjeva koji se u časoslovu moli ujutro, rekao je kako nam stariji ljudi ovdje drže lekciju kako treba živjeti i kako vjerovati.

Na koncu je biskup Šaško poželio da naši odnosi u obiteljima budu puni međusobne ljubavi, ljubavi među supružnicima, odraslih prema djeci, djece prema roditeljima, mlađih prema starijima i obrnuto, starijih prema mlađima. Ta je ljubav moguća jedino ako je utemeljena na ljubavi prema Bogu i vjeri u njegovo milosrđe. Kada nam se čini da se život zatvorio i da nema nade potrebno je imati pouzdanja u Božje milosrđe i znati da On uvijek pronalazi način. Potrebno je samo zaboraviti na trenutak vlastite planove i projektiće i prepustiti se Njegovoj volji, reći Njemu da!

Liturgijsko slavlje svojim pjevanjem uzveličao je župni mješoviti zbor ''Marijan Mihelčić''.

HOMILIJA BISKUPA ŠAŠKA

 

 
Baner

Božja riječ

ROĐENJE SV. IVANA KRSTITELJA

Lk 1, 57-66.80

Elizabeti se navršilo vrijeme da rodi. I porodi sina. Kad su njezini susjedi i rođaci čuli da joj Gospodin obilno iskaza dobrotu, radovahu se s njome. Osmoga se dana okupe da obrežu dječaka. Htjedoše ga prozvati imenom njegova oca - Zaharija, no mati se njegova usprotivi: »Nipošto, nego zvat će se Ivan!« Rekoše joj na to: »Ta nikoga nema od tvoje rodbine koji bi se tako zvao.« Tada znakovima upitaju oca kojim ga imenom želi prozvati. On zaiska pločicu i napisa »Ivan mu je ime!« Svi se začude, a njemu se umah otvoriše usta i jezik te progovori blagoslivljajući Boga. Strah obuze sve njihove susjede, a po svem su se Gorju judejskom razglašavali svi ti događaji. I koji su god čuli, razmišljahu o tome pitajući se: »Što li će biti od ovoga djeteta?« Uistinu, ruka Gospodnja bijaše s njime. Dječak je međutim rastao i duhom jačao. Boravio je u pustinji sve do dana svoga javnog nastupa pred Izraelom.

Raspored misa

NEDJELJA

7.30 sati

9.00 sati

10.30 sati - župna

12.00 sati

19.00 sati

 

RADNI DAN

7.00 sati

19.00 sati