Naslovnica ŽUPNI URED Uredovno vrijeme
Kuća na stijeni i kuća na pijesku

Obiteljska zajednica je početkom veljače 2018. godine imala susret na temu iz Evanđelja po Mateju (Mt 7, 24-27) - Kuća na stijeni i kuća na pijesku:

»Stoga, tko god sluša ove moje riječi i izvršava ih, bit će kao mudar čovjek koji sagradi kuću na stijeni. Zapljušti kiša, navale bujice, duhnu vjetrovi i sruče se na tu kuću, ali ona ne pada. Jer – utemeljena je na stijeni.« »Naprotiv, tko god sluša ove moje riječi, a ne vrši ih, bit će kao lud čovjek koji sagradi kuću na pijesku. Zapljušti kiša, navale bujice, duhnu vjetrovi i sruče se na tu kuću i ona se sruši. I bijaše to ruševina velika.«

Članovi obiteljske zajednice okupili su se nakon svete mise u dvorani ispod župne kuće. Okupljene je pozdravio naš župnik, vlč. Ivica Zlodi. Kratko predavanje održala je sestra Mara Matanović. Pozvala nas je da se zamislimo i preispitamo na čemu mi zapravo gradimo svoj svakidašnji život. Stavljamo li na prvo mjesto u životu uspjeh, novac, karijeru, udobnost, prijateljstva, sport? Može li nam ono što stvarno stavljamo na prvo mjesto pomoći kad naiđu problemi i teške situacije u životu? Kad naiđu kušnje, izlazi na vidjelo jesmo li kuću gradili na stijeni ili na pijesku. Jesmo li slušali Božje riječi i vršili ih ili smo samo slušali, ili čak nismo ni slušali ni vršili Božje riječi?

Dobro je u životu težiti uspjehu, steći novac, izgraditi karijeru. Lijepo je postići udobnost za sebe i svoju obitelj. Prekrasno je imati dobra prijateljstva, voljeti sport i vježbati svoje tijelo. No, sve to ne može biti temelj naše „unutarnje kuće“. Trebamo biti mudri i graditi na stijeni Božje riječi i tada se ne trebamo bojati ni životnih kiša, ni bujica, ni vjetrova…

Ovaj inspirativan zaključak besjede na gori potaknuo je članove Zajednice na razgovor. Kao zajednica, uvijek se obogaćujemo kad podijelimo razmišljanja s drugima koji se nalaze u sličnim situacijama. Vlč. Ivica nam je dao kratke smjernice za korizmeno vrijeme, preporuke za čitanje duhovne literature i najavio važne događaje u Župi. Radosni zbog još jednog lijepog susreta s dragim ljudima i obogaćeni Božjom riječju, članovi zajednice su se razišli svojim kućama. Nadajmo se, kućama na stijeni!

Jasna Gamulin

1. KORIZMENA NEDJELJA

Mk 1, 12-15

U ono vrijeme: Duh nagna Isusa u pustinju. I bijaše u pustinji četrdeset dana, gdje ga je iskušavao Sotona; bijaše sa zvijerima, a anđeli mu služahu. A pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u Galileju. Propovijedao je evanđelje Božje: »Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!«