Kuća na stijeni i kuća na pijesku

Obiteljska zajednica je početkom veljače 2018. godine imala susret na temu iz Evanđelja po Mateju (Mt 7, 24-27) - Kuća na stijeni i kuća na pijesku:

»Stoga, tko god sluša ove moje riječi i izvršava ih, bit će kao mudar čovjek koji sagradi kuću na stijeni. Zapljušti kiša, navale bujice, duhnu vjetrovi i sruče se na tu kuću, ali ona ne pada. Jer – utemeljena je na stijeni.« »Naprotiv, tko god sluša ove moje riječi, a ne vrši ih, bit će kao lud čovjek koji sagradi kuću na pijesku. Zapljušti kiša, navale bujice, duhnu vjetrovi i sruče se na tu kuću i ona se sruši. I bijaše to ruševina velika.«

Članovi obiteljske zajednice okupili su se nakon svete mise u dvorani ispod župne kuće. Okupljene je pozdravio naš župnik, vlč. Ivica Zlodi. Kratko predavanje održala je sestra Mara Matanović. Pozvala nas je da se zamislimo i preispitamo na čemu mi zapravo gradimo svoj svakidašnji život. Stavljamo li na prvo mjesto u životu uspjeh, novac, karijeru, udobnost, prijateljstva, sport? Može li nam ono što stvarno stavljamo na prvo mjesto pomoći kad naiđu problemi i teške situacije u životu? Kad naiđu kušnje, izlazi na vidjelo jesmo li kuću gradili na stijeni ili na pijesku. Jesmo li slušali Božje riječi i vršili ih ili smo samo slušali, ili čak nismo ni slušali ni vršili Božje riječi?

Dobro je u životu težiti uspjehu, steći novac, izgraditi karijeru. Lijepo je postići udobnost za sebe i svoju obitelj. Prekrasno je imati dobra prijateljstva, voljeti sport i vježbati svoje tijelo. No, sve to ne može biti temelj naše „unutarnje kuće“. Trebamo biti mudri i graditi na stijeni Božje riječi i tada se ne trebamo bojati ni životnih kiša, ni bujica, ni vjetrova…

Ovaj inspirativan zaključak besjede na gori potaknuo je članove Zajednice na razgovor. Kao zajednica, uvijek se obogaćujemo kad podijelimo razmišljanja s drugima koji se nalaze u sličnim situacijama. Vlč. Ivica nam je dao kratke smjernice za korizmeno vrijeme, preporuke za čitanje duhovne literature i najavio važne događaje u Župi. Radosni zbog još jednog lijepog susreta s dragim ljudima i obogaćeni Božjom riječju, članovi zajednice su se razišli svojim kućama. Nadajmo se, kućama na stijeni!

Jasna Gamulin

2. VAZMENA NEDJELJA - BIJELA NEDJELJA

Iv 20, 19-31

Uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: »Mir vama!« To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodina. Isus im stoga ponovno reče: »Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.« To rekavši, dahne u njih i kaže im: »Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.« Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kad dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: »Vidjeli smo Gospodina!« On im odvrati: »Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.« I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: »Mir vama!« Zatim će Tomi: »Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.« Odgovori mu Toma: »Gospodin moj i Bog moj!« Reče mu Isus: »Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!« Isus je pred svojim učenicima učinio i mnoga druga znamenja koja nisu zapisana u ovoj knjizi. A ova su zapisana da vjerujete: Isus je Krist, Sin Božji, i da vjerujući imate život u imenu njegovu.