Naslovnica SAVJETI ZA RODITELJE Latest Korizma - Božja Riječ i sakramenti
Korizma - Božja Riječ i sakramenti

U našoj župnoj crkvi 25.veljače 2018. godine održan je susret roditelja prvopričesnika i krizmanika koji će ove godine u travnju i svibnju primiti sakramente prve svete pričesti i svete potvrde.

Župnik vlč. Ivica Zlodi pozdravio je sve nazočne te održao uvodnu riječ i molitvu. Potom je naša vjeroučiteljica sestra Mara Matanović održala predavanje uz ppt-u na temu Korizma – Božja Riječ i sakramenti. Predavanje je ujedno bilo i duhovna obnova za nas roditelje.

Prva tema je bila korizma, blagoslovljeno vrijeme u kojem se sada nalazimo, obilježeno molitvom, postom i pokorom. Kako se preispitati u svjetlu Božje riječi i Božje volje? Osvijestiti u srcu temelj našeg života, susresti se s Bogom u tišini i osami, u molitvi, pokori, oprostu i milosti prema bližnjima. Biti svjedokom vjere koju prvopričesnici i krizmanici mogu prepoznati  te slijediti primjer koji vide u obitelji.

Smisao svega dolazi iz povjerenja i vjere u Boga. Obitelj je ta koja prva odgaja i poučava.

Potom nas je sestra Mara provela kroz svetu ispovijed. Ispovijed je, kako je ona to divno rekla -odmor za dušu. Pozvani smo ostvarivati darove Duha Svetoga i pretvoriti ih u plodove života u našoj svakodnevnici. Mi roditelji smo ti koji svojim djelima i ponašanjem moramo biti primjer svojoj djeci kako ljubav, radost i mir nastaju iz Božje blizine.

Smisao je da u sebi ojačamo želju da prionemo uz Gospodina, da budemo sasvim Njegovi i da kao takvi pripremimo svoju djecu za svete sakramente koje će uskoro primiti.

Na kraju ovog susreta, uz riječi zahvale s.Mari, župnik Zlodi nam je iznio sve potrebne informacije te je susret završen molitvom.

Marija Ćular

ROĐENJE SV. IVANA KRSTITELJA

Lk 1, 57-66.80

Elizabeti se navršilo vrijeme da rodi. I porodi sina. Kad su njezini susjedi i rođaci čuli da joj Gospodin obilno iskaza dobrotu, radovahu se s njome. Osmoga se dana okupe da obrežu dječaka. Htjedoše ga prozvati imenom njegova oca - Zaharija, no mati se njegova usprotivi: »Nipošto, nego zvat će se Ivan!« Rekoše joj na to: »Ta nikoga nema od tvoje rodbine koji bi se tako zvao.« Tada znakovima upitaju oca kojim ga imenom želi prozvati. On zaiska pločicu i napisa »Ivan mu je ime!« Svi se začude, a njemu se umah otvoriše usta i jezik te progovori blagoslivljajući Boga. Strah obuze sve njihove susjede, a po svem su se Gorju judejskom razglašavali svi ti događaji. I koji su god čuli, razmišljahu o tome pitajući se: »Što li će biti od ovoga djeteta?« Uistinu, ruka Gospodnja bijaše s njime. Dječak je međutim rastao i duhom jačao. Boravio je u pustinji sve do dana svoga javnog nastupa pred Izraelom.