Korizma - Božja Riječ i sakramenti

U našoj župnoj crkvi 25.veljače 2018. godine održan je susret roditelja prvopričesnika i krizmanika koji će ove godine u travnju i svibnju primiti sakramente prve svete pričesti i svete potvrde.

Župnik vlč. Ivica Zlodi pozdravio je sve nazočne te održao uvodnu riječ i molitvu. Potom je naša vjeroučiteljica sestra Mara Matanović održala predavanje uz ppt-u na temu Korizma – Božja Riječ i sakramenti. Predavanje je ujedno bilo i duhovna obnova za nas roditelje.

Prva tema je bila korizma, blagoslovljeno vrijeme u kojem se sada nalazimo, obilježeno molitvom, postom i pokorom. Kako se preispitati u svjetlu Božje riječi i Božje volje? Osvijestiti u srcu temelj našeg života, susresti se s Bogom u tišini i osami, u molitvi, pokori, oprostu i milosti prema bližnjima. Biti svjedokom vjere koju prvopričesnici i krizmanici mogu prepoznati  te slijediti primjer koji vide u obitelji.

Smisao svega dolazi iz povjerenja i vjere u Boga. Obitelj je ta koja prva odgaja i poučava.

Potom nas je sestra Mara provela kroz svetu ispovijed. Ispovijed je, kako je ona to divno rekla -odmor za dušu. Pozvani smo ostvarivati darove Duha Svetoga i pretvoriti ih u plodove života u našoj svakodnevnici. Mi roditelji smo ti koji svojim djelima i ponašanjem moramo biti primjer svojoj djeci kako ljubav, radost i mir nastaju iz Božje blizine.

Smisao je da u sebi ojačamo želju da prionemo uz Gospodina, da budemo sasvim Njegovi i da kao takvi pripremimo svoju djecu za svete sakramente koje će uskoro primiti.

Na kraju ovog susreta, uz riječi zahvale s.Mari, župnik Zlodi nam je iznio sve potrebne informacije te je susret završen molitvom.

Marija Ćular

Lk 12, 49-53

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Oganj dođoh baciti na zemlju pa što hoću ako je već planuo! Ali krstom mi se krstiti i kakve li muke za me dok se to ne izvrši! Mislite li da sam došao mir dati na zemlji? Nipošto, kažem vam, nego razdjeljenje. Ta bit će odsada petorica u jednoj kući razdijeljena: razdijelit će se trojica protiv dvojice i dvojica protiv trojice – otac protiv sina i sin protiv oca, mati protiv kćeri i kći protiv matere, svekrva protiv snahe i snaha protiv svekrve.«