Sloboda i odgovornost - krila za let

Subota 21. travnja 2018. u našoj Župi bio je dan podjele sakramenta svete potvrde. U punoj crkvi 80 radosnih krizmanika i krizmanica  primili su pečat dara Duha Svetoga koji im je podijelio mons. Valentin Pozaić, biskup u miru.

Na početku misnog slavlja župnik vič. Ivica Zlodi pozdravio je mons. Valentina Pozaića, subraću svećenike, časne sestre, ravnateljice osnovnih škola, razrednike, vjeroučiteljice, pjevače, roditelje, kumove i krizmanike. U ime svih roditelja biskupa je pozdravio gosp. Vidak Marić, a u ime krizmanika su to učinili Ivan Kuruc i  Nikolina Marković te su mu uručili prigodan dar.

Uz mons. Valentina Pozaića u koncelebraciji su bili župnik Ivica, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić i pater Dragan Maijć.

Biskup Pozaić se u svojoj propovijedi obratio mladima riječima: „Dragi mladi, danas je poseban dan i vi ćete primiti dar Duha Svetoga. To nije neka prolazna svečanost, to je nešto što ćete primiti za cijeli život.

Sloboda i odgovornost, to su dva krila za let u život. Ne dopustite da vam ikad itko lomi krila.  Bit ćete kadri birati prave vrednote u svom životu- istinu i ljubav, pravednost i solidarnost, brak i obitelj.“

Sakrament svete potvrde je sakrament kojim krizmanik ulazi u „svijet odraslih" u vjeri. Primanjem sakramenta potvrde primamo puninu Duha svetoga. On nas neumorno nastoji preobraziti dijeleći nam darove mudrosti, razuma, znanja, savjeta, jakosti, pobožnosti i straha Božjega.

Nakon obnove krsnog obećanja, krizmanici su sa svojim kumovima pristupili biskupu koji im je na čelu sa svetim uljem učinio znak križa te su tako primili pečat dara Duha svetoga.

Na kraju misnog slavlja biskup je prenio čestitke i pozdrave našeg nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića te je zazvao obilje Božjeg blagoslova. Poželio je krizmanicima  da pođu u život kao radosni i ponosni Isusovi prijatelji.

Marija Ćular

Lk 10, 1-12.17-20

U ono vrijeme: Odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: »Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte. U koju god kuću uđete, najprije recite: ’Mir kući ovoj!’ Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.« »Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: 'Približilo vam se kraljevstvo Božje!' A kad u neki grad uđete pa vas ne prime, iziđite na njegove ulice i recite: 'I prašinu vašega grada, koja nam se nogu uhvatila, stresamo vam sa sebe! Ipak znajte ovo: Približilo se kraljevstvo Božje!' Kažem vam: Sodomcima će u onaj dan biti lakše negoli tomu gradu.« Vratiše se zatim sedamdesetdvojica radosni govoreći: »Gospodine, i zlodusi nam se pokoravaju na tvoje ime!« A on im reče: »Promatrah Sotonu kako poput munje s neba pade. Evo, dao sam vam vlast da gazite po zmijama i štipavcima i po svoj sili neprijateljevoj i ništa vam neće naškoditi. Ali ne radujte se što vam se duhovi pokoravaju, nego radujte se što su vam imena zapisana na nebesima.«