Sloboda i odgovornost - krila za let

Subota 21. travnja 2018. u našoj Župi bio je dan podjele sakramenta svete potvrde. U punoj crkvi 80 radosnih krizmanika i krizmanica  primili su pečat dara Duha Svetoga koji im je podijelio mons. Valentin Pozaić, biskup u miru.

Na početku misnog slavlja župnik vič. Ivica Zlodi pozdravio je mons. Valentina Pozaića, subraću svećenike, časne sestre, ravnateljice osnovnih škola, razrednike, vjeroučiteljice, pjevače, roditelje, kumove i krizmanike. U ime svih roditelja biskupa je pozdravio gosp. Vidak Marić, a u ime krizmanika su to učinili Ivan Kuruc i  Nikolina Marković te su mu uručili prigodan dar.

Uz mons. Valentina Pozaića u koncelebraciji su bili župnik Ivica, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić i pater Dragan Maijć.

Biskup Pozaić se u svojoj propovijedi obratio mladima riječima: „Dragi mladi, danas je poseban dan i vi ćete primiti dar Duha Svetoga. To nije neka prolazna svečanost, to je nešto što ćete primiti za cijeli život.

Sloboda i odgovornost, to su dva krila za let u život. Ne dopustite da vam ikad itko lomi krila.  Bit ćete kadri birati prave vrednote u svom životu- istinu i ljubav, pravednost i solidarnost, brak i obitelj.“

Sakrament svete potvrde je sakrament kojim krizmanik ulazi u „svijet odraslih" u vjeri. Primanjem sakramenta potvrde primamo puninu Duha svetoga. On nas neumorno nastoji preobraziti dijeleći nam darove mudrosti, razuma, znanja, savjeta, jakosti, pobožnosti i straha Božjega.

Nakon obnove krsnog obećanja, krizmanici su sa svojim kumovima pristupili biskupu koji im je na čelu sa svetim uljem učinio znak križa te su tako primili pečat dara Duha svetoga.

Na kraju misnog slavlja biskup je prenio čestitke i pozdrave našeg nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića te je zazvao obilje Božjeg blagoslova. Poželio je krizmanicima  da pođu u život kao radosni i ponosni Isusovi prijatelji.

Marija Ćular

SVETA MARIJA BOGORODICA

Lk 2, 16­21

U ono vrijeme: Pastiri pohite u Betlehem i pronađu Mariju, Josipa i novorođenče gdje leži u jaslama. Pošto sve pogledaše, ispripovjediše što im bijaše rečeno o tom djetetu. A svi koji su to čuli divili se tome što su im pripovijedali pastiri. Marija u sebi pohranjivaše sve te događaje i prebiraše ih u svome srcu. Pastiri se zatim vratiše slaveći i hvaleći Boga za sve što su čuli i vidjeli kako im je bilo rečeno. Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao anđeo prije njegova začeća.