Naslovnica O ŽUPI Latest Svetkovina Svih Svetih i Dušni dan 2018.
Svetkovina Svih Svetih i Dušni dan 2018.

U četvrtak 1. studeni je svetkovina SVIH SVETIH. Svete mise su po nedjeljnom rasporedu: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00 i 19:00 sati. U petak, 2. studenoga, je spomendan svih vjernika pokojnika – Dušni dan, a ujedno i prvi petak. Svete mise su u 7:30, 9:00, 10:30 i 19:00 sati.

Po odredbi našeg Ordinarija na svetkovinu Svih svetih, na Dušni dan i u nedjelju poslije Dušnog dana mogu vjernici u svim crkvama dobiti potpuni oprost koji se može namijeniti samo za pokojne. Taj se oprost dobiva od podneva 31. listopada do ponoći 2. studenoga, te od podneva sljedeće subote do ponoći sljedeće nedjelje.

Uvjeti za dobivanje potpunog oprosta:

1. potrebno je pohoditi groblje ili crkvu u kojoj treba izmoliti Oče naš i Vjerovanje,
  2. ispovjediti se ako je potrebno,
  3. primiti svetu pričest,
  4. moliti za pokojne,
  5. izmoliti molitvu na nakanu Svetog Oca.

Lk 12, 49-53

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Oganj dođoh baciti na zemlju pa što hoću ako je već planuo! Ali krstom mi se krstiti i kakve li muke za me dok se to ne izvrši! Mislite li da sam došao mir dati na zemlji? Nipošto, kažem vam, nego razdjeljenje. Ta bit će odsada petorica u jednoj kući razdijeljena: razdijelit će se trojica protiv dvojice i dvojica protiv trojice – otac protiv sina i sin protiv oca, mati protiv kćeri i kći protiv matere, svekrva protiv snahe i snaha protiv svekrve.«