Marijina legija u našoj župi

U župi djeluje prezidij „Majka Božje milosti“. Sastanci se održavaju nedjeljom s početkom u 17.15h.  Ukoliko želite rasti u svetosti pod crkvenim vodstvom i širiti Kristovo kraljevstvo, pridružite nam se!

Marijina legija osnovana je 7. rujna 1921. godine u Dublinu , Irskoj.  To je katolička laička organizacija čiji članovi služe Crkvi u svakoj zemlji.  Danas Marijina legija djeluje u 170 država diljem svijeta i ima preko 10 milijuna članova.

Utemeljitelj Marijine legije je sluga Božji Frank Duff (1889. – 1980.) koji je u Marijinoj legiji vidio ostvarenje predviđanja sv. Ljudevita Montfortskog „nadolazak velike čete hrabrih i vjernih Isusovih i Marijinih vojnika, obojega spola, koji će udariti na svijet, na đavla i na pokvarenu narav u pogibeljna vremena koja se približuju više nego ikada.“ (iz „Rasprave o pravoj pobožnosti prema Presvetoj Djevici Mariji“ br. 114).  Ime legija je preuzeto od rimske vojske.

Cilj je Marijine legije slaviti Boga svetošću njezinih članova koja se razvija molitvom i djelatnom suradnjom pod crkvenim vodstvom.

Djelovanje

Najmanja legijina jedinica (ogranak) u nekoj župi zove se prezidij koji održava tjedni sastanak čiji su sastavni dijelovi molitva, izvješća o radu i podjela zadataka te razmjena iskustava.  Osim tjednog sastanka svaki legionar je obvezan obaviti tjedni apostolski rad u duhu vjere i u sjedinjenju s Marijom.

Legija kao prvenstvenu zadaću gleda duhovnu i društvenu dobrobit svakog pojedinca. Članovi sudjeluju u životu župne zajednice putem posjeta obiteljima, bolesnicima, kako u njihovim domovima tako i u bolnicama, i putem suradnje u svim apostolskim i misionarskim zadaćama župne zajednice.  Legionari se obraćaju također i zatočenima, beskućnicima, osamljenima…

Legionar ne treba nikakvo posebno školovanje jer uči putem suradnje u Marijinoj legiji.  Njegova sredstva za rad su vjera, ljubav prema čovjeku, svjedočenje i pružanje nade.

Marijina legija u Hrvatskoj

U Hrvatskoj Marijina legija djeluje od 1956. godine.  Za njezin dolazak napose se može zahvaliti tadašnjem zagrebačkom nadbiskupu kardinalu Franji Šeperu.  Blaženi Alojzije Stepinac, pročitavši Priručnik Marijine legije, oduševljeno ju je preporučivao smatrajući je Katoličkom akcijom u najboljem izdanju.  Danas legija djeluje u gotovo svim biskupijama i broji preko tisuću djelatnih članova.

Anamarija Mesić

Lk 17, 11-19

Dok je Isus putovao u Jeruzalem, prolazio je između Samarije i Galileje. Kad je ulazio u neko selo, eto mu u susret deset gubavaca. Zaustave se podaleko i zavape: »Isuse, Učitelju, smiluj nam se!« Kad ih Isus ugleda, reče im: »Idite, pokažite se svećenicima!« I dok su išli, očistiše se. Jedan od njih, vidjevši da je ozdravio, vrati se slaveći Boga u sav glas. Baci se ničice k Isusovim nogama zahvaljujući mu. A to bijaše neki Samarijanac. Nato Isus primijeti: »Zar se ne očistiše desetorica? A gdje su ona devetorica? Ne nađe li se nijedan koji bi se vratio i podao slavu Bogu, osim ovoga tuđinca?« A njemu reče: »Ustani! Idi! Tvoja te vjera spasila!«