Marijina legija u našoj župi

U župi djeluje prezidij „Majka Božje milosti“. Sastanci se održavaju nedjeljom s početkom u 17.15h.  Ukoliko želite rasti u svetosti pod crkvenim vodstvom i širiti Kristovo kraljevstvo, pridružite nam se!

Marijina legija osnovana je 7. rujna 1921. godine u Dublinu , Irskoj.  To je katolička laička organizacija čiji članovi služe Crkvi u svakoj zemlji.  Danas Marijina legija djeluje u 170 država diljem svijeta i ima preko 10 milijuna članova.

Utemeljitelj Marijine legije je sluga Božji Frank Duff (1889. – 1980.) koji je u Marijinoj legiji vidio ostvarenje predviđanja sv. Ljudevita Montfortskog „nadolazak velike čete hrabrih i vjernih Isusovih i Marijinih vojnika, obojega spola, koji će udariti na svijet, na đavla i na pokvarenu narav u pogibeljna vremena koja se približuju više nego ikada.“ (iz „Rasprave o pravoj pobožnosti prema Presvetoj Djevici Mariji“ br. 114).  Ime legija je preuzeto od rimske vojske.

Cilj je Marijine legije slaviti Boga svetošću njezinih članova koja se razvija molitvom i djelatnom suradnjom pod crkvenim vodstvom.

Djelovanje

Najmanja legijina jedinica (ogranak) u nekoj župi zove se prezidij koji održava tjedni sastanak čiji su sastavni dijelovi molitva, izvješća o radu i podjela zadataka te razmjena iskustava.  Osim tjednog sastanka svaki legionar je obvezan obaviti tjedni apostolski rad u duhu vjere i u sjedinjenju s Marijom.

Legija kao prvenstvenu zadaću gleda duhovnu i društvenu dobrobit svakog pojedinca. Članovi sudjeluju u životu župne zajednice putem posjeta obiteljima, bolesnicima, kako u njihovim domovima tako i u bolnicama, i putem suradnje u svim apostolskim i misionarskim zadaćama župne zajednice.  Legionari se obraćaju također i zatočenima, beskućnicima, osamljenima…

Legionar ne treba nikakvo posebno školovanje jer uči putem suradnje u Marijinoj legiji.  Njegova sredstva za rad su vjera, ljubav prema čovjeku, svjedočenje i pružanje nade.

Marijina legija u Hrvatskoj

U Hrvatskoj Marijina legija djeluje od 1956. godine.  Za njezin dolazak napose se može zahvaliti tadašnjem zagrebačkom nadbiskupu kardinalu Franji Šeperu.  Blaženi Alojzije Stepinac, pročitavši Priručnik Marijine legije, oduševljeno ju je preporučivao smatrajući je Katoličkom akcijom u najboljem izdanju.  Danas legija djeluje u gotovo svim biskupijama i broji preko tisuću djelatnih članova.

Anamarija Mesić

3. KORIZMENA NEDJELJA

Lk 13, 1-9

U taj čas dođoše neki te javiše Isusu što se dogodilo s Galilejcima kojih je krv Pilat pomiješao s krvlju njihovih žrtava. Isus im odgovori: »Mislite li da ti Galilejci, jer tako postradaše, bijahu grešniji od drugih Galilejaca? Nipošto, kažem vam, nego ako se ne obratite, svi ćete slično propasti! Ili onih osamnaest na koje se srušila kula u Siloamu i ubila ih, zar mislite da su oni bili veći dužnici od svih Jeruzalemaca? Nipošto, kažem vam, nego ako se ne obratite, svi ćete tako propasti.« Nato im pripovjedi ovu prispodobu: »Imao netko smokvu zasađenu u svom vinogradu. Dođe tražeć ploda na njoj i ne nađe pa reče vinogradaru: ’Evo, već tri godine dolazim i tražim ploda na ovoj smokvi i ne nalazim. Posijeci je. Zašto da iscrpljuje zemlju?’ A on mu odgovori: ’Gospodaru, ostavi je još ove godine dok je ne okopam i ne pognojim. Možda će ubuduće ipak uroditi. Ako li ne, posjeći ćeš je.’«