Kardinalova božićna čestitka posredstvom elektroničkih medija

Draga braćo i sestre!

1. »Radujte se, narodi, kad čujete glas da se Isus porodi u blaženi čas«, to je božićni poziv raspjevane hrvatske duše. Radujemo se Božiću jer ga volimo. Koga se voli, za njim se i čezne, a za kim se čezne, njemu se iskazuje ljubav. Ali koliko god mi nastojali prednjačiti u oblikovanju najljepše božićne idile, ipak u dubini srca osjećamo da nismo mi stvorili Božić. Božić je dar neba. Božić nije započeo s nama. Bog je bio prvi, jer On uvijek prvi prilazi čovjeku. »Bog nas (…) zbunjuje«, kaže papa Franjo. »On je nepredvidiv, neprestano je izvan naših shema« (Apostolsko pismo »Admirabile signum«, 8).

Bog nam po Božiću pokazuje kako je naš život dio Božjega života i ujedno nas poziva da postanemo njegovi učenici, ako želimo naći konačni smisao života. Mi, pak, slaveći Božić pokušavamo odgovoriti na Ljubav koju nam je Bog prvi iskazao divnim utjelovljenjem svojega Sina Isusa i njegovim rođenjem u Betlehemu.

2. Sestre i braćo, veselimo se Božiću i rado ga nazivamo najdražim blagdanom u godini. Najmanji među nama, svojom čežnjom, zorno pokazuju da se čitava godina može shvatiti kao veliko hodočašće prema Božiću.

No, pogledamo li bolje, čitav povijesni hod čovječanstva praćen je čežnjom za Bogom. Slikovito to pokazuje prorok Ilija koji, tragajući za Bogom, misli da će ga pronaći u oluji, potresu ili ognju. No, Bog se starozavjetnom Proroku objavio po milovanju laganoga i blagog povjetarca (usp. 1 Kr 19, 11-13).

A u punini vremena Bog je sišao u ljudsku povijest u najvećoj nježnosti, u liku novorođenoga Djeteta. Papa Franjo nam to ovako tumači: »Bog je u Isusu postao Dijete i kao takav želio je otkriti veličinu svoje ljubavi koja se očituje u osmijehu i rukama koje se pružaju prema svima« (Admirabile signum, 8).

3. Bog nas po Božiću uči kako voljeti, jer »otkrivamo da nas On toliko ljubi da je postao jedno s nama kako bismo i mi mogli postati jedno s Njim« (Admirabile signum, 1).

Božić je poziv da prihvatimo Boga koji nam dolazi ususret u Djetetu Isusu, kako bi doživjeli susret ispunjen ljubavlju i zahvalnim divljenjem. Naime, po utjelovljenju Sina Božjega postali smo jedno s Bogom.

Zajedništvo s Bogom mijenja čovjeka iznutra, ono mijenja i naše međusobne odnose. Prihvaćanje Božića mijenja i odnose u društvu.

Božić nas poziva na čuvanje života od njegova začeća sve do naravne smrti, koja nam otvara vrata vječnoga života u potpunom zajedništvu s Bogom.

Božić nas poziva na ljubav prema obiteljskom životu. Tko čuva obitelj, počevši od najmanjih pa sve do najstarijih članova, tko obnavlja obiteljske odnose, tko ne gasi poleta mladih i crpi od mudrosti starijih, taj otvara vrata nadi u vedru budućnost za kojom svi čeznemo!

Božić nas poziva da volimo najslabije među nama i brinemo se napose za: bolesne, osamljene, napuštene i siromašne – jer prema mjeri u kojoj njima iskazujemo ljubav jača i naše čovjekoljublje.

Božić nas poziva da ljubimo svoju Domovinu i da ne malakšemo pred sadašnjim izazovima, već da se zalažemo za njezin napredak, jer Domovina je kolijevka našega narodnog bivstva.

Božić nas poziva da se brinemo za sav stvoreni svijet i da čuvamo okoliš kao životni prostor za sve ljude.

Božićno otajstvo poziva nas da uvijek zahvaljujemo Bogu koji u Isusu, rođenom od Blažene Djevice Marije, s nama dijeli našu ljudsku sudbinu, kako nas nikada ne bi ostavio same.

Božić je blagdan svih ljudi.

Drage sestre i draga braćo, Kristovi vjernici, i svi vi, ljudi dobre volje, miljenici Božji: Sretan vam Božić!

Mt 4,12-23

Kad je Isus čuo da je Ivan predan, povuče se u Galileju. Ostavi Nazaret te ode i nastani se u Kafarnaumu, uz more, na području Zebulunovu i Naftalijevu da se ispuni što je rečeno po proroku Izaiji: »Zemlja Zebulunova i zemlja Naftalijeva, put uz more, s one strane Jordana, Galileja poganska –narod što je sjedio u tmini svjetlost vidje veliku; onima što mrkli kraj smrti obitavahu svjetlost jarka osvanu.« Otada je Isus počeo propovijedati: »Obratite se jer približilo se kraljevstvo nebesko!« Prolazeći uz Galilejsko more, ugleda dva brata, Šimuna zvanog Petar i brata mu Andriju, gdje bacaju mrežu u more; bijahu ribari. I kaže im: »Hajdete za mnom, učinit ću vas ribarima ljudi!« Oni brzo ostave mreže i pođu za njim. Pošavši odande, ugleda druga dva brata, Jakova Zebedejeva i brata mu Ivana: u lađi su sa Zebedejem, ocem svojim, krpali mreže. Pozva i njih. Oni brzo ostave lađu i oca te pođu za njim. I obilazio je Isus svom Galilejom naučavajući po njihovim sinagogama, propovijedajući evanđelje o Kraljevstvu i liječeći svaku bolest i svaku nemoć u narodu. I glas se o njemu pronese svom Sirijom. I donosili su mu sve koji bolovahu od najrazličitijih bolesti i patnja – opsjednute, mjesečare, uzete – i on ih ozdravljaše. Za njim je pohrlio silan svijet iz Galileje, Dekapola, Jeruzalema, Judeje i Transjordanije.