Naslovnica KONTAKT
NAČIN SLAVLJA SVETIH MISA U VRIJEME PANDEMIJE COVID-19 U ŽUPI SVETE OBITELJI

Dragi župljani,

radujemo se ponovnoj mogućnosti slavljenja svetih misa u zajedništvu s narodom. Međutim, budući da još uvijek traje pandemija i opasnost širenja zaraze i bolesti COVID-19, prema uputama našega nadbiskupa i prema preporukama HZJZ, naša će se misna slavlja i slavlja sakramenata (izuzev prve pričesti i krizme koja se odgađaju do daljnjega) odvijati na poseban način od nedjelje, 3. svibnja, do daljnjega. Molimo Vas da ovo pažljivo pročitate.

RASPORED SVETIH MISA

Nedjeljom 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 19.00 sati
- crkva se otvara 15 minuta prije Svete Mise
Radnim danom 7.00 i 19.00 sati
- crkva se otvara 15 minuta prije Svete Mise

1. KAKO SE ULAZI U CRKVU?

U crkvu se ulazi jedan po jedan, čekajući u redu uz održavanje razmaka od 2 metra. Na ulazu se nalaze redari koji će vas usmjeravati prema slobodnim i označenim mjestima u klupama u crkvi. Pri ulasku u crkvu potrebno je dezinficirati ruke pomoću dezinfekcijskih sredstava koja se nalaze s lijeve i desne strane ulaznih vrata. Obavezno je nositi zaštitnu masku za lice.
STARIJE I BOLESNE OSOBE TE ONE S RESPIRATORNIM TEGOBAMA NEKA OSTANU DOMA I KAO I DO SADA NEKA BUDU POVEZANE U MOLITVI SA ŽUPNOM ZAJEDNICOM.

2. KAKO SE POPUNJAVAJU SJEDEĆA MJESTA U CRKVI?

Vjernik koji ulazi u crkvu sjeda na prvo označeno slobodno mjesto odmah do oltara. Na taj se način po redu popunjavaju ostala mjesta. Stajaćih mjesta u crkvi nema!!! U jednoj klupi mogu sjediti najviše dvije osobe!!!

3. MOŽE LI SE PRATITI SVETA MISA NA OTVORENOM PROSTORU ISPRED CRKVE?

Može, dapače. Vrata crkve bit će otvorena i bit će uključen razglas. Na vanjskom prostoru potrebno je držati razmak od 2 m.

4. KAKO SE PONAŠATI ZA VRIJEME MISE?

Kad se popune mjesta u crkvi, počinje Sveta Misa. Za vrijeme mise sve je uobičajeno osim što nema fizičkog kontakta između osoba, nema dodirivanja predmeta i površina u crkvi, nema upotrebe klecala (tko može kleknuti neka klekne na pod, a ostali neka stoje za vrijeme podizanja) te nema pružanja znaka mira. Kretanje za vrijeme mise nije dozvoljeno (pripaziti na djecu!).

5. KAKO SE PRIČEŠĆUJE ZA VRIJEME MISE?

Djelitelji pričesti prilaze k onima koji žele primiti pričest što znači da svi ostaju u klupama na svojim mjestima! Oni koji se pričešćuju neka ostanu stajati, a koji se ne pričešćuju, neka ostanu sjediti u klupama. Djelitelj pričesti će također doći i izvan crkve te podijeliti pričest, a pričesnici neka ostanu na svojim mjestima. Pričest je isključivo na ruke!

6. KAKO SE IZLAZI IZ CRKVE?

Iz crkve se izlazi tako da vjernici koji se nalaze u zadnjim redovima izlaze prvi, a za njima ostali. Kad iziđu vjernici iz jednog reda, tek onda izlaze vjernici iz sljedećeg. Za to vrijeme potrebno je pratiti upute redara da se ne stvara gužva pri izlasku. Molimo vas da se nakon mise ne zadržavate ispred crkve.

7. KAKO SE PRISTUPA SAKRAMENTU ISPOVIJEDI?

Ispovjedaonice u crkvi se ne koriste do daljnjega. Umjesto njih, ispovijed je moguća u glazbaoni. U nju se ulazi izvana, pojedinačno, a prilikom ulaska je potrebno dezinficirati ruke pomoću dezinfekcijskog sredstva na ulazu i obavezno nositi zaštitnu masku za lice. Svi ostali koji žele pristupiti sakramentu ispovijedi, čekaju u redu na otvorenom ispred glazbaone držeći razmak među sobom. Ispovijed je radnim danom od 18.15 do 18.45 sati do daljnjega.

8. KAKO SE ODRŽAVAJU KRŠTENJA I VJENČANJA?

Sakramenti krštenja i ženidbe dopušteni su uz poštivanje svih preporuka HZJZ. Za dogovor se treba javiti u župni ured gdje će se dati sve potrebne i detaljnije informacije. Prethodno možete nazvati na broj 01/6180 268.

9. KADA RADI ŽUPNI URED?

Župni ured radi radnim danom od 16 do 18 sati. Prilikom ulaska u župni ured potrebno je dezinficirati ruke pomoću dezinfekcijskog sredstva na ulaznim vratima uz obavezno nošenje zaštitne maske za lice. Ako bude više osoba ispred ureda, potrebno je držati razmak.

1. NEDJELJA DOŠAŠĆA

Mk 13, 33-37

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Pazite! Bdijte jer ne znate kada je čas. Kao kad ono čovjek neki polazeći na put ostavi svoju kuću, upravu povjeri slugama, svakomu svoj posao, a vrataru zapovjedi da bdije. Bdijte, dakle, jer ne znate kad će se domaćin vratiti – da li uvečer ili o ponoći, da li za prvih pijetlova ili ujutro – da vas ne bi našao pozaspale ako iznenada dođe. Što vama kažem, svima kažem: Bdijte!«