Listopadske pobožnosti

Mjesec listopad posvećen je Majci Božjoj od svete Krunice. Svake godine, pa tako i ove, u našoj se župi obavlja Listopadska pobožnost moljenjem svete krunice i pjevanjem litanija Bl. Djevice Marije sa pripadnim molitvama, svaki dan u 18.30 sati. Molimo za naše obitelji, svećenička i redovnička zvanja.

Krunica je jednostavna molitva, satkana od temeljnih molitava naše vjere: apostolsko vjerovanje, Oče naš i Zdravo Marijo. U taj niz molitava utkana je i molitva kojom slavimo Presveto Trojstvo, utkana su razmišljanja o muci i smrti na križu našeg Spasitelja, Uskrsnuće i vječna proslava Sina Božjega, te dolazak Duha Svetoga.

Krunica nas uvodi u stanje velikog milosrđa Božjega prema čovjeku grešniku. Ona poziva čovjeka na pokajanje, potiče nadu i otkriva konačni smisao čovjeka u ljubavi i radosti Presvetog Trojstva. Kroz ta otajstva vjere vodi nas Blažena Djevica Marija, puna milosti. Ona nas vodi svojom majčinskom rukom Isusu Kristu i zato nas molitva svete krunice povezuje trajno s Isusom i njegovom djevičanskom Majkom. Stoga, molitvu svete krunice trebali bi uvesti svakodnevno u naše obitelji. Odlučimo se moliti uvijek, ma u kojem se stanju nalazili; bilo da nam je dobro ili loše, imali ili ne imali, bili zdravi ili bolesni, mladi ili stari.

Iv 2, 1-12

U ono vrijeme: Bijaše svadba u Kani Galilejskoj. Bila ondje Isusova majka. Na svadbu bijaše pozvan i Isus i njegovi učenici. Kad ponesta vina, Isusu će njegova majka: »Vina nemaju.« Kaže joj Isus: »Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj čas!« Nato će njegova mati poslužiteljima: »Što god vam rekne, učinite!« A bijaše ondje Židovima za čišćenje šest kamenih posuda od po dvije do tri mjere. Kaže Isus poslužiteljima: »Napunite posude vodom!« I napune ih do vrha. Tada im reče: »Zagrabite sada i nosite ravnatelju stola.« Oni odnesu. Kad okusi vodu što posta vinom, a nije znao odakle je – znale su sluge koje zagrabiše vodu – ravnatelj stola pozove zaručnika i kaže mu: »Svaki čovjek stavlja na stol najprije dobro vino, a kad se ponapiju, gore. Ti si čuvao dobro vino sve do sada.« Tako, u Kani Galilejskoj, učini Isus prvo znamenje i objavi svoju slavu te povjerovaše u njega njegovi učenici. Nakon toga siđe sa svojom majkom, s braćom i sa svojim učenicima u Kafarnaum. Ondje ostadoše nekoliko dana.