Priopćenje Nadbiskupskog duhovnog stola

Prioćenje povodom učestalih napisa u medijima o tome da je između Republike Hrvatske i Zagrebačke nadbiskupije postignut dogovor da će Republika Hrvatska kao naknadu za jedan dio imovine oduzete Katoličkoj Crkvi prenijeti u vlasništvo istoj, državne nekretnine u Kumrovcu:

"U vezi s učestalim napisima i prilozima ovih dana u raznim medijima o tome da je između Republike Hrvatske i Katoličke Crkve u Hrvatskoj, točnije Zagrebačke nadbiskupije, dogovoreno da će Republika Hrvatska, kao naknadu za jedan dio imovine oduzete Katoličkoj Crkvi za vrijeme totalitarnoga komunističkog režima, prenijeti u vlasništvo državne nekretnine u Kumrovcu, spominjući pritom nekretnine bivših komunističkih institucija: „Političke škole Saveza komunista“ i „Znanstveno-studijskog centra“, jasno odgovaramo da – što se tiče mjerodavnih tijela Zagrebačke nadbiskupije – ne samo da nisu postignuti nikakvi dogovori, nego takovih razgovora nije niti bilo i takva vrsta poslovanja za Zagrebačku nadbiskupiju ne dolazi u obzir. Dakle, postojanje takvoga dogovora puka je izmišljotina.

Budući da se i dalje namjerno šire neistine, ovime svojim vjernicima i cijeloj hrvatskoj javnosti dajemo do znanja da se u tome slučaju neprijatelji Crkve služe lažima, kako bi po tko zna koji put zbunili ljude, unijeli podjele, pokušali pojačavati netrpeljivost prema Crkvi i njenim pastirima, prikazujući ih kao neosjetljive za siromašne i općenito za socijalna pitanja, gramzive i isključivo navezane na materijalno. Jasno je da se pritom ne čuju riječi o grabeži i pljački koju je izvršila komunistička vlast, kao ni o nepravdi koja se desetljećima ne ispravlja narušavajući temeljna ljudska prava katoličkih vjernika i drugih građana naše Domovine.

Naviknuti smo na slične nasrtaje, posebno u vremenu predizbornih gibanja u društvu. Ipak, valja napomenuti da oni koji se služe takvim sredstvima ne samo da vrijeđaju istinu i nas vjernike katolike, nego su daleko od profesionalne novinarske etike i služenja općemu dobru. A upozoravanje na takve neprimjerenosti nije samo naša dužnost, nego i dužnost mjerodavnih strukovnih i inih institucija, naročito kada se takav pristup pojavljuje i promiče u javnim medijima.

U Zagrebu, 11. studenoga 2011.

Nadbiskupski duhovni stol

Iv 2, 1-12

U ono vrijeme: Bijaše svadba u Kani Galilejskoj. Bila ondje Isusova majka. Na svadbu bijaše pozvan i Isus i njegovi učenici. Kad ponesta vina, Isusu će njegova majka: »Vina nemaju.« Kaže joj Isus: »Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj čas!« Nato će njegova mati poslužiteljima: »Što god vam rekne, učinite!« A bijaše ondje Židovima za čišćenje šest kamenih posuda od po dvije do tri mjere. Kaže Isus poslužiteljima: »Napunite posude vodom!« I napune ih do vrha. Tada im reče: »Zagrabite sada i nosite ravnatelju stola.« Oni odnesu. Kad okusi vodu što posta vinom, a nije znao odakle je – znale su sluge koje zagrabiše vodu – ravnatelj stola pozove zaručnika i kaže mu: »Svaki čovjek stavlja na stol najprije dobro vino, a kad se ponapiju, gore. Ti si čuvao dobro vino sve do sada.« Tako, u Kani Galilejskoj, učini Isus prvo znamenje i objavi svoju slavu te povjerovaše u njega njegovi učenici. Nakon toga siđe sa svojom majkom, s braćom i sa svojim učenicima u Kafarnaum. Ondje ostadoše nekoliko dana.