Priopćenje Nadbiskupskog duhovnog stola

Prioćenje povodom učestalih napisa u medijima o tome da je između Republike Hrvatske i Zagrebačke nadbiskupije postignut dogovor da će Republika Hrvatska kao naknadu za jedan dio imovine oduzete Katoličkoj Crkvi prenijeti u vlasništvo istoj, državne nekretnine u Kumrovcu:

"U vezi s učestalim napisima i prilozima ovih dana u raznim medijima o tome da je između Republike Hrvatske i Katoličke Crkve u Hrvatskoj, točnije Zagrebačke nadbiskupije, dogovoreno da će Republika Hrvatska, kao naknadu za jedan dio imovine oduzete Katoličkoj Crkvi za vrijeme totalitarnoga komunističkog režima, prenijeti u vlasništvo državne nekretnine u Kumrovcu, spominjući pritom nekretnine bivših komunističkih institucija: „Političke škole Saveza komunista“ i „Znanstveno-studijskog centra“, jasno odgovaramo da – što se tiče mjerodavnih tijela Zagrebačke nadbiskupije – ne samo da nisu postignuti nikakvi dogovori, nego takovih razgovora nije niti bilo i takva vrsta poslovanja za Zagrebačku nadbiskupiju ne dolazi u obzir. Dakle, postojanje takvoga dogovora puka je izmišljotina.

Budući da se i dalje namjerno šire neistine, ovime svojim vjernicima i cijeloj hrvatskoj javnosti dajemo do znanja da se u tome slučaju neprijatelji Crkve služe lažima, kako bi po tko zna koji put zbunili ljude, unijeli podjele, pokušali pojačavati netrpeljivost prema Crkvi i njenim pastirima, prikazujući ih kao neosjetljive za siromašne i općenito za socijalna pitanja, gramzive i isključivo navezane na materijalno. Jasno je da se pritom ne čuju riječi o grabeži i pljački koju je izvršila komunistička vlast, kao ni o nepravdi koja se desetljećima ne ispravlja narušavajući temeljna ljudska prava katoličkih vjernika i drugih građana naše Domovine.

Naviknuti smo na slične nasrtaje, posebno u vremenu predizbornih gibanja u društvu. Ipak, valja napomenuti da oni koji se služe takvim sredstvima ne samo da vrijeđaju istinu i nas vjernike katolike, nego su daleko od profesionalne novinarske etike i služenja općemu dobru. A upozoravanje na takve neprimjerenosti nije samo naša dužnost, nego i dužnost mjerodavnih strukovnih i inih institucija, naročito kada se takav pristup pojavljuje i promiče u javnim medijima.

U Zagrebu, 11. studenoga 2011.

Nadbiskupski duhovni stol

Mk 10, 17-30

U ono vrijeme: Dok je Isus izlazio na put, dotrči netko, klekne preda nj pa ga upita: »Učitelju dobri, što mi je činiti da baštinim život vječni?« Isus mu reče: »Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar doli Bog jedini! Zapovijedi znadeš: Ne ubij! Ne čini preljuba! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno! Ne otmi! Poštuj oca svoga i majku!« On mu odgovori: »Učitelju, sve sam to čuvao od svoje mladosti.« Isus ga nato pogleda, zavoli ga i rekne mu: »Jedno ti nedostaje! Idi i što imaš, prodaj i podaj siromasima pa ćeš imati blago na nebu. A onda dođi i idi za mnom.« On se na tu riječ smrkne i ode žalostan jer imaše velik imetak. Isus zaokruži pogledom pa će svojim učenicima: »Kako li će teško imućnici u kraljevstvo Božje!« Učenici ostadoše zapanjeni tim njegovim riječima. Zato im Isus ponovi: »Djeco, kako je teško u kraljevstvo Božje! Lakše je devi kroz ušice iglene nego bogatašu u kraljevstvo Božje.« Oni se još većma snebivahu te će jedan drugome: »Pa tko se onda može spasiti?« Isus upre u njih pogled i reče: »Ljudima je nemoguće, ali ne Bogu! Ta Bogu je sve moguće!« Petar mu poče govoriti: »Evo, mi sve ostavismo i pođosmo za tobom.« Reče Isus: »Zaista, kažem vam, nema ga tko ostavi kuću, ili braću, ili sestre, ili majku, ili oca, ili djecu, ili polja poradi mene i poradi evanđelja, a da ne bi sada, u ovom vremenu, s progonstvima primio stostruko kuća, i braće, i sestara, i majki, i djece, i polja – i u budućem vijeku život vječni.«